Netanjahu v neděli odcestoval do Spojených států; Moc se tam neohřeje, pro útoky teroristů se urychleně vrátí do Izraele

JERUZALÉM | Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odletěl do Washingtonu, kde hodlá poděkovat vůdci Donaldu Johnovi Trumpovi za připravenost uznat Golanské výšiny součástí židovského státu. Což je ovšem proti mezinárodnímu právu a Chartě OSN.

Donald John Trump a Benjamin „Bibi“ Netanjahu

Jak dále informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, tak americký prezident znovu vystoupil proti mezinárodnímu konsensu zakotvenému v rezolucích OSN a napsal ve čtvrtek na Twitteru, že pro Spojené státy (SS) nastal čas podniknout tento krok v zájmu bezpečnosti Izraele a celého regionu.

„Hodlám si promluvit s Trumpem o Golanských výšinách, o jeho historické deklaraci, o Sýrii, o pokračování nátlaku na Írán, o sankcích, které obnovili a hodlají zavést, o bezprecedentní spolupráci mezi námi v oblasti bezpečnosti a rozvědky,“ řekl premiér před odletem.

Golanské výšiny sebral Izrael Sýrii a okupoval je během šestidenní války roku 1967, v roce 1981 je jednostranně anektoval. Tyto výšiny jsou považovány za hlavní příčinu izraelsko-syrského konfliktu.

Arabský terorismus vrací Netanjuha předčasně do Izraele

Arabští teroristé Hamásu

Zranění šesti lidí si vyžádal v pondělí raketový útok arabských teroristů z pásma Gazy, při kterém byl zasažen obytný dům ve střední části Izraele. Tisková agentura AP to uvedla s odvoláním na vyjádření izraelské záchranné služby a ozbrojených sil. Teroristický útok zkrátí pobyt Netanjahua ve Spojených státech.

Obyvatelé v oblasti Šaron vzbudily v časných ranních hodinách varovné sirény, na to se ozval silný výbuch. Izraelská armáda uvedla, že šlo o raketu vypálenou z pásma Gazy – území ovládaného arabským teroristickým hnutím Hamas.

Záchranná služba po útoku ošetřila šest lidí. Jedna ze zraněných osob, identifikována jako padesátiletá žena, utrpěla středně těžké poranění. Zbývajících pět lidí včetně jednoho dítěte bylo zraněno lehce.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zkrátí v reakci na pondělní raketový útok teroristů z pásma Gazy návštěvu Spojených států, píše agentura AP. Netanjahu označil pondělní útok, při kterém byl zasažen obytný dům ve střední části Izraele a šest osob utrpělo zranění, za kriminální, přičemž slíbil rázně odvetná opatření.

Předseda vlády židovského státu v této souvislosti dále uvedl, že se vrátí do Izraele hned po pondělním setkání s americkým vůdcem Donaldem Johnem Trumpem.

Reklama: