Nacistický princip kolektivní viny: Jeden střílel, zbraně sebrali všem

Po desítkách útoků islamistů v Evropě s celkem stovkami mrtvých zněly v médiích stále stejné věty vládních politiků: Nepodléhejme pokušení kolektivní viny, žádná ideologie prý útoky nepropojuje. V desítkách dokonaných a stovkách nedokonaných případů, kdy se islámští radikálové pomouseli zabít co nejvíce „nevěřících“ Evropanů jsou média i politici stále záhadným způsobem schopni nevidět společnou ideologickou linii všech útoků.

Zbyněk Passer | foto: Ivana Haslingerová ( Fragmenty © 2017)

Když psychicky narušený, osamělý vlk samotář (parafráze globálního mediálního klišé) postřílí za dosud nejasných okolností padesát muslimských věřících v mešitě, jde o stejně ohavný zločin, jako jakýkoliv jiný útok proti civilistům. Nelze jej ničím omluvit.

Co je ale skandální, obrovsky nebezpečné a přesto to tak média nepodávají, je okamžité přijetí principů kolektivní viny a drakonické tresty.

Přesto, že se zbláznil jeden pomatenec, potrestány jsou tisice lidí, sdílejících stejné hobby – sportovní střelci a lovci. Okamžitě musi odevzdat zbraně, nic platno, že se ničeho nedopustili. Co jiného je to, než uplatnění principu kolektivní viny?

Byly zakázány kamiony, auta, sekery, mačety, nebo nože (vše se opakovaně pouzivlo k útokům)?

Dějí se však ještě nebezpečnější věci: Velký novozélandský řetězec knihkupectví zakázal prodej nové knihy světoznámého vysokoškolského profesora Jordana Petersona, jehož vina je tato: Zpochybňuje nedotknutelnost liberálních manter a doktrín. Pouze nastoluje nepříjemné otázky a odpovídá zpříma, bez balastu newspeaku politické korektnosti.

Měří se dvojím metrem v kolosálním rozsahu. Vhodnějším slovem je pokrytectví. Obrovské pokrytectví politických i medialnich elit. Ještě nebezpečnější je zneužití neštěstí k brutálním zásahům do ústavních prav jednotlivce. Jak o tom psal Orwell. Velký bratr nás, nebohé a hloupé ovce ochrání. Nechce za to nic víc, než naše svobody, soukromí a práva. Nekupte to.