Ukradené Golany

Donald Trump před několika dny slavnostně vyhlásil, že je zapotřebí uznat svrchovanost státu Izrael nad Izraelem okupovanými Golanskými výšinami.

Jana Novak Haldemann | Foto: JHN

Nyní, v pondělí za Účasti Izraelského premiéra Netanjahua při příležitosti jeho návštěvy ve Washingtonu slavnostně podepsal prezidentský dekret, ve kterém USA uznávají svrchovanost Izraele nad golanskými výšinami. Trochu to připomíná ukradené Kosovo kde se USA kvůli budoucí vrtulníkové základně v Uroževaci, angažovaly podobně nešťastně.
Zkuste se zamyslet. kolik věcí tím podpisem pan Trump porušil.

1. Mírovou smlouvu z roku 1949 kterou se mění území mandátní Britské Palestiny a vytyčují se hranice nového státu Izrael. Tu sám Izrael porušuje záborem na západním břehu řeky Jordán a okupací Golan.

2. Rezoluci rady OSN která od roku 1981 označuje toto území za okupované Izraelem.

3. Legalizaci Izraelské agrese v šetidenní válce o Golany v roce 1967.

4. Legalizaci v roce 1981 dokončeného Izraelského záboru a následné okupace Golan ze strany státu Izrael, která trvá až doposud.

Zdá se, že v Bílém domě nemají dobré právníky, anebo že by byl pan prezident takový ignorant? Možná si to pan Trump ve své mysli nepřipustí, ale jeho podpis tohoto již předem nelegálního dekretu, povede jen k další eskalaci napětí. Povede k zhoršení bezpečnostní situace a bezpochyby k vzestupné vlně terorismu a útoků mezi Izraelskými okupanty a 20 tisíci povětšinou Syrskými domorodými obyvateli Golan.

Co hůř, povede to i k rozkolu s Evropskou unií, která tuto okupaci také neuznává. Docela dobrý výkon. Pan prezident stihl mnohé zpackat a ještě vyrobit významný mezinárodní problém za jediné pracovní pondělí.