Andy Babiš už není trestně stíhaný? Vyšetřování Čapího hnízda ukončeno

PRAHA | Trestní stíhání, kterému čelil premiér Andrej Babiš a jeho rodina, bylo ukončeno. V úterý promluvil o případu mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Andy Babiš se směje. Nebo vysmívá? | repro. FB AB

„Vyšetřování ve věci v mediálním prostoru označované ‚kauza Čapí hnízdo‘ bylo skončeno a policejní orgán vyrozuměl obviněné a jejich obhájce o možnosti prostudovat spisy a učinit návrhy na doplnění vyšetřování. Část věci týkající se jednoho z obviněných byla vyloučena k vlastnímu řízení,” uvedl mluvčí.

Kauza se začala vyšetřovat v září roku 2017, když pražský kriminalista Pavel Nevtípil obvinil premiéra, jeho příbuzné a další lidi z dotačního podvodu či poškození finančních zájmů EU.

Co se týče Andereje Babiše mladšího (35), policie měla v plánu ho vyslechnout, a hlavně požadovala znalecké prozkoumání jeho zdravotního stavu. Muž žije ve Švýcarsku a má také občanství této země. Podle jeho otce a lídra Hnutí ANO trpí Babiš mladší schizofrenií.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert, který je nyní ve svěřenském fondu.

V prosinci 2007 se firma změnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V roce 2008 získala evropskou dotaci padesát milionů v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy společnost dodržovala dotační podmínky, se vrátila pod Agrofert.