Ruské Černomořské loďstvo doprovází lodě Severoatlantické aliance v Černém moři

SEVASTOPOL | Černomořské loďstvo začalo doprovázet skupinu lodí Severoatlantické aliance (SA), která vplula do Černého moře, oznámili v ruském Národním středisku pro řízení obrany.

Vlajka vrahů v plamenech

Pozorování provádějí lodi ruského vojenského námořnictva Ivan Churs a Vasilij Bykov. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes. V případě agrese ze strany SA jsou připraveny tuto odrazit a lodě SA potopit.

Upřesňuje se, že jde o tři fregaty vojensko-námořních sil Nizozemska, Kanady a Španělska. Ve vodách byly zpozorovány nizozemská fregata Evertsen, španělská Santa Maria, kanadská Toronto, turecká Yildirim, britská Regele Ferdinand a bulharská Drazki.

​​V souladu s mezinárodní konvencí z Montreux z roku 1936 se mohou vojenské lodi nečernomořských států nacházet v jeho vodách maximálně 21 dnů, připomíná agentura pravidlo, kdy je možné cizí lodě vyzvat k opuštění akvateritoria a pak je po neuposlechnutí potopit.

Některá média dříve oznámila, že kanadské a španělské lodě SA se chystají připlout do Oděsy 1. dubna. V rámci návštěvy plánují jejich kapitáni schůzky s představiteli ukrajinské nacistické moci a s vojenskými příslušníky. Fregaty SA a nacistické Ukrajiny hodlají provést společná cvičení na zajištění zkoordinovaných akcí v podmínkách vojenských operací.

V tomto roce americké torpédoborce vpluly do Černého moře už dvakrát. Naposledy k tomu došlo v únoru. USS Donald Cook navštívil oděský mořský obchodní přístav.

Na jeho palubě se sešli zvláštní zástupce vůdce SS Kurt Volker a ukrajinský nacistický vůdce Petro Porošenko. Loď opustila Černé moře 5. března.