Stop istanbulské úmluvě! Slovenští poslanci přijali usnesení proti ratifikaci dohody

BRATISLAVA | Poslanci Národný rady Slovenska přijali usnesení, kterým žádají vládu, aby byl zastaven proces směřující k ratifikaci Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí (tzv. istanbulská úmluva). Pro přijetí usnesení hlasovalo 101 poslanců.

Slovenská národná rada | reprofoto: TabletTV (TASR)

V usnesení Národní rada Slovenské republiky žádá vládu, aby nebylo pokračováno v procesu směřujícím k ratifikaci Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Zastavení ratifikace kromě SNS podporuje i SMER a výrazná část opozice. Předseda SMERu Robert Fico proto už před hlasováním očekával, že návrh bude mít širokou podporu.

Nakonec hlasování dopadlo přijetím usnesení. Z přítomných 133 poslanců jich 101 hlasovalo pro přijetí, 28 hlasovalo proti, 3 poslanci se hlasování zdrželi a jeden nehlasoval vůbec.

SNS usnesení odůvodnila, že existují nějaké pochyby při výkladů některých ustanovení úmluvy, která jsou tím pádem v rozporu se slovenskou ústavou. Poukazuje například na definici partnerství a zdůrazňuje, že ve slovenské ústavě je manželství definováno jako svazek muže a ženy.

Istanbulská úmluva, kterou Rada Evropy přijala v roce 2011, je nejkomplexnější mezinárodní smlouva o boji proti násilí páchaném na ženách. Úmluva vstoupila v platnost v srpnu 2014, Evropská unie jako organizace ho podepsala v červnu 2017.