V Rusku se tvrdě ohradili, ale i vysmáli americkým hrozbám v souvislosti s Venezuelou

MOSKVA | Zvláštní zmocněnec Spojených států (SS) pro Venezuelu Elliot Abrams v pátek pohrozil Moskvě novými sankcemi kvůli ruské vojenské spolupráci s Venezuelou. Podle něj Kreml zaplatí cenu za svou politiku. V sobotu se vůči těmto slovům vyjádřilo ruské ministerstvo zahraničí. Rekce byla ostrá, ale také se retardovanému Američanovi vysmáli jako idiotovi.

Marija Vladimirovna Zacharova

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Vladimirovna Zacharova obvinila Spojené státy z toho, že se snaží zastrašit Moskvu kvůli vojenské spolupráci s Venezuelou. Podle ní jsou tyto pokusy směšné.

„Přílet do Venezuely ruských odborníků, kteří se specializují na vojensko-technickou spolupráci, nadále vyvolává nervózní reakci ve Washingtonu. Dokonce začali tvrdit, že Spojené sátty budou považovat zástupce ozbrojených sil pocházející ze zemí mimo západní polokouli jako provokaci, která představuje hrozbu pro regionální mír a bezpečnost,“ uvedla Zacharova, Marija Vladimirovna v prohlášení, které bylo v sobotu zveřejněno ruským ministerstvem zahraničí.

Nutno poznamenat, že americká agrese se nespecializuje jen na západní polokouli, ale že mají své okupační síly i na východní – Japonsko a Korejská republika, nebo Oceánie… Elliot Abrams je potvrdil, že je to americký blbeček s hovnem v lebce místo mozku.

Kromě toho si neodpustila jízlivou poznámku a doporučila, aby si ve Washingtonu prostudovali mapu světu. „Část ruského území, poloostrov Čukotka, se nachází na západní polokouli. Takže pro Rusko je americký kontinent blízký soused,“ narážela na absolutní neznalost zeměpisu u Američanů, kteří jsou v této záležitosti na úrovni Křováků nebo původních kmenu někde v pralese. To zase byla rekce na agresivního tupého zmrda Johna Boltona, který cosi mlel o polokoulích.

Zacharova, Marija Vladimirovna dále odmítla tvrzení, že ruští vojenští specialisté dorazili do Venezuely, aby se účastnili vojenských operací. Podle ní Rusko zcela otevřeně stanovilo cíle, se kterými přijeli do Caracasu: „Nemůže jít řeč o tzv. vojenském kontingentu. Proto spekulace o tom, že Rusko ve Venezuele provádí nějaké vojenské operace, jsou zcela nepodložené,“ řekla.

Posralo se jim to a tak jsou agresivní

Nakonec se dotkla i hrozeb Washingtonu, které zazněly tento týden. Podle ní tato americká reakce je spojena s tím, že plánovaný puč v Caracasu nebyl úspěšný. Moskva údajně již ztratila přehled o tom, kolikrát Washington uvalil na Rusko sankce, a proto na ně už nebere žádný ohled.

DJT – Kadí atomové hřiby

„Z naší strany můžeme pouze doporučit, aby Spojené státy přestaly vyhrožovat Venezuele, dusit její ekonomiku a tlačit ji do občanské války v rozporu s mezinárodním právem. Vyzýváme všechny politické síly ve Venezuele, které přikládají větší význam zájmům jejich země než vlastním ambicím, aby se zapojily do dialogu a byly připraveny tento dialog podpořit,“ vyzvala venezuelskou opozici k jednání a ukázala Američanům, že další Sýrie, Libye, Irák nebo Afganistan, či Somálsko a nebo tak už nebude.

Venezuelský ministr obrany Vladimir Padrino López dříve uvedl, že vojensko-technická spolupráce Venezuely a Ruska, která trvá o roku 2001, není žádné tajemství. Hlavní pozornost by se proto měla soustředit na zvyšující se americkou vojenskou aktivitu kolem venezuelských hranic.


Americký zvláštní zmocněnec pro Venezuelu Elliot Abrams varoval Rusko, že zaplatí za pomoc Venezuele. Poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost John Bolton varoval země mimo západní polokouli, aby nerozmísťovaly vojenské síly ve Venezuele nebo kdekoli jinde na polokouli. Prezident Donald Trump požadoval, aby Rusko z Venezuely „vypadlo“ a dodal, že na stole jsou všechny možnosti, jak toho docílit.
Washington znepokojili ruští vojenští specialisté, kteří 23. března dorazili do Venezuely na konzultace se svými venezuelskými protějšky o dvoustranné spolupráci v oblasti obranného průmyslu.