KLDR považuje útok na své velvyslanectví v Madridu za teroristický

PCHJONGJANG | KLDR žádá Španělsko, aby vyšetřilo útok na jeho velvyslanectví v Madridu a požaduje potrestání útočníků v souladu s mezinárodním právem. Oznámil to mluvčí severokorejského ministerstva zahraničí. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek

„Dne 22. února došlo k teroristickému útoku. Ozbrojení lidé zaútočili na velvyslanectví KLDR ve Španělsku, svázali, zbili a týrali zaměstnance ambasády a ukradli komunikační prostředky. Doufáme, že španělské úřady dotáhnou vyšetřování do konce a spravedlivě potrestají teroristy a zákulisní organizátory v souladu s mezinárodním právem,“ píše se v prohlášení.

Podle mluvčího MZV KLDR existují různé verze útoku, včetně verze o účasti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) na tomto teroristickém činu.

Koncem února zaútočilo asi deset lidí na velvyslanectví KLDR ve Španělsku. Útočníci svázali diplomaty a drželi je několik hodin v zajetí. Poté budovu velvyslanectví opustili. Během útoku však byly odcizeny počítače, pevné disky, flash disky a mobilní telefon. K útoku se hlásila skupina Cheollima Civil Defense (CCD).


Je zajímavé, že právě na webu této organizace se v březnu roku 2017 objevilo video syna Kim Čong-nama, bratra vůdce KLDR Kim Čong-una, který byl zavražděn v Malajsii.
Organizace CCD tenkrát na svém webu uvedla, že se na ni obrátila rodina Kim Čong-nama s žádostí o poskytnutí azylu. Tomuto požadavku bylo následně i vyhověno. Místo pobytu ženy, syna a dcery zavražděného nevlastního bratra předsedy KLDR však uvedeno nebylo.
Objevila se pouze informace, že pomoc poskytlo Nizozemí, Spojené státy a Čína, ale také ještě jedna země, která si nepřála být uvedena. Na webu bylo také zveřejněno video, na němž mladý muž pronesl, že se jmenuje Kim Han-sol a je synem zavražděného Kim Čong-nama.

Reklama: