Saúdská Arábie odmítá jakékoli kroky porušující syrskou suverenitu nad Golanskými výšinami

TUNIS – RIJÁD | Saúdský král Salmán bin Abd al-Azíz dnes na zahájení summitu Ligy arabských států v Tunisu prohlásil, že odsuzuje Trumpovo uznání izraelské svrchovanosti nad Golanskými výšinami. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Golanské výšiny | reprofoto: Sputnik (© AFP 2018 / Jalaa Marey)

30. summit Ligy arabských států, který se konal v hlavním městě Tuniska, byl zahájen v neděli na pozadí probíhajících válek v Sýrii a Jemenu, nestability v Libyi, masových protivládních protestů v Alžírsku a Súdánu a pokračujícího bojkotu v Kataru.

Během ceremoniálu zahájení saúdský král prohlásil: „Saúdská Arábie odmítá jakékoli akce, které ovlivňují suverenitu Sýrie nad Golanskými výšinami.“


Americký prezident Donald Trump v pondělí prohlásil, že Spojené státy uznají Golanské výšiny za území Izraele.
Sýrie v této otázce vyzvala k zasedání Rady bezpečnosti OSN. Rusko, Turecko, Německo, Francie a některé země Evropské unie Damašek podpořily.
Česká vláda se také vyjádřila k této události. Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček po jednání s libanonským ministrem zahraničních věcí Gebranem Bassilem prohlásil, že Česká republika se plně hlásí k příslušným rezolucím Rady bezpečnosti v otázce Golan, stejně tak podporuje společnou evropskou pozici, která toto území považuje za okupované území.