Rusko předstihlo Spojené státy v dodávkách zkapalněného plynu do Asie a Evropy

MOSKVA | Rusko předstihlo v roce 2018 Spojené státy (SS) v dodávkách zkapalněného zemního plynu na evropské a asijské trhy, což vyplývá ze zprávy Mezinárodní skupiny vývozců zkapalněného plynu (GIIGNL). Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Tanker se zkapalněným plynem

Čistý export ruského zkapalněného plynu do Evropy dosáhl v roce 2018 4,43 milionu tun, zatímco SS dodaly na evropský trh 2,7 milionu tun. Největším dodavatelem zkapalněného zemního plynu na evropský trh je Katar (16,42 milionu tun), Alžírsko (9,29 milionu tun) a Nigérie (9,07 milionu tun), píše agentura.

Podle výsledků loňského roku předstihlo Rusko Američny také na nejatraktivnějším trhu – v Asii. Dodávky ruského zkapalněného plynu na asijský trh dosáhly loni 12,86 milionu tun, kdežto amerického 10,73 milionu. První místo si na tomto trhu zachovala Austrálie (66,54 milionu tun), druhé Katar (56,78 milionu tun), na třetím je Malajsie (24,66 milionu tun).

Celkem stoupl import zkapalněného plynu ve světě o 8,3 %, na 313,8 milionu tun. Tento plyn vyváželo 20 zemí a dováželo 42. Nárůst zkapalněného plynu připadl hlavně na nové výrobce v Austrálii, SS a také v Rusku, kde byl odstartován projekt Novateku a jeho zahraničních partnerů Jamal SPG.

Reklama: