Vědci našli v Egyptě sarkofág a čtyři tisíce let staré mumie

KÁHIRA | Vykopávky na starověkém hřbitově nedaleko Káhiry přinesly hned několik podivuhodných objevů – egyptští archeologové tam našli „antropoidní“ sarkofág z vápence se dvěma mumiemi uvnitř a také několik soch božstev a zlaté šperky. O výsledcích vykopávek informovalo egyptské ministerstvo památek.

Vykopávky | foto: Sputnik (© FOTO: MINISTRY OF ANTIQUITIES OF EGYPT / LUXOR TIMES)

Jak dále informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, tak kromě toho se nám podařilo najít další mumii, která byla pokryta tenkou vrstvou lístkového zlata.¨

Je nyní ve velmi špatném stavu, sarkofág a těla starých Egypťanů byly dány do depozitáře pro restauraci a ochranu před další destrukcí,“ prohlásil Mostafa al-Waziri, vedoucí vykopávek a předseda Nejvyšší rady pro památky.

Všechny tyto nálezy byly učiněny na starověkém hřbitově nalezeném v okolí vápencového kamenolomu v blízkosti současného egyptského města Kesny 100 kilometrů severně od Káhiry.

Vědci se po dlouhou dobu domnívali, že tato historická památka patří do poměrně nedávných historických dob a obsahuje tělesné pozůstatky lidí a materiální hodnoty z pozdního období a epochy Ptolemaiovců v Egyptě.

Reklama: