Prezident Zeman proti zneužívání moci vrchním státním zastupitelstvím

Prezident republiky Miloš Zeman v TV Barrandov 28. 3. 2019 prohlásil, že nemá důvěru ve Vrchní státní zastupitelství v Olomouci v čele s Ivo Ištvanem.

Zdeněk Koudelka | reprofoto: PL

Prezident uvedl případ zásahu na Úřadu vlády roku 2013, kdy Vrchní státní zastupitelství v Olomouci vykřikovalo, jakou chobotnici odhalí a jaké obrovské částky peněz a zlata zajistilo. Po letech toto státní zastupitelství nedokázalo nic více, než že došlo k manželskému trojúhelníku premiéra Nečase, při kterém bylo užito sledování, a že nová paní Nečasová nezdanila kabelky. Proto se mu říká kabelkáři. O zlatě a milionech se již mlčí. Žádnou chobotnici státní zastupitelství neprokázalo.

Miloš Zeman nemá rád lidí neschopné, zejména mají-li moc. Hodnotí lidí dle výsledků jejich práce. Výsledkem je prezidentovo vyjádření nedůvěry vůči Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci. Miloš Zeman přiznal svůj omyl, když v roce 2013 věřil tomu, že Ištvanova skupina rozkryje nějakou chobotnici. Přijal Ivo Ištvana, čímž mu vyjádřil podporu. Kdo znal činnost Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, věděl, že ohromující výsledky nebudou.

Postoj prezidenta republiky je první kritický postoj demokratického představitele státu k činnosti vrchního státního zastupitelství. Hlava státu se nebojí říci, že je-li činnost orgánu výkonné moci špatná, má být jeho vedoucí odvolán. Na prezidentova slova reagoval nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, přičemž se ohradil proti útokům na státní zástupce. Útok na státní zástupce není. Pavel Zeman se pouze za státní zástupce schovává. Řada státních zástupců na okresech a krajích se na činnost vedení Nejvyššího a vrchních státních zastupitelství dívá jako na mocenský kartel, který poslušnost vůči sobě odměňuje funkcemi.

Každý státní orgán je kritizovatelný, i státní zastupitelství. Prezidentovo kritika byla adresná vůči jednomu státnímu zastupitelství a byla zdůvodněna. Hodnotím to tak, že nejvyšší státní zástupce se obává, aby se nemusel zodpovídat z porušování zákona. Proto chce Nejvyšší státní zastupitelství jako nezodpovědný a nekontrolovatelný orgán. Ale v demokratickém státě výkon moci podléhá kontrole a zneužití moci musí být trestáno.