Španělsko vyčlení přes jeden milion eur na výstavbu elektrárny v Černobylu

MADRID | Španělsko vyčlení ze státního rozpočtu přes jeden milion eur na výstavbu pozemní sluneční elektrárny v uzavřeném pásmu, kde se nachází Čenobylská atomová elektrárna, Sputniku to oznámili na ministerstvu ekologie této země, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Následky havárie v Černobylu

„Nedávno obě země v rámci Kjótského protokolu dospěly k dohodě, podle níž se Španělsko zavazuje vydávat prostředky na projekty zaměřené na snížení výronů skleníkových plynů,“ prohlásil náměstek generálního ředitele pro obchod s kvótami na výrony správy pro klimatické změny ministerstva ekologie Angel Sanchez. Podle jeho slov bude částka financování činit přes jeden milion eur.

Dodal, že projekt je ve stádiu vypracování, datum zahájení výstavby není zatím známo. V průběhu jednání o ratifikaci Kjótského protokolu v roce 2001 se zavázaly vyspělé země k účasti ve společných projektech zaměřených na ochranu životního prostředí v zemích s nižšími zdroji.

V rámci této dohody se členské země EU a také Norsko, Island, Kanada, Nový Zéland a Švýcarsko zavázaly od roku 2005 vydávat ročně 410 milionů dolarů na financování projektů zaměřených na zabránění klimatickým změnám. V rámci těchto dohod vyčleňuje Španělsko prostředky na výstavbu sluneční elektrárny v Černobylu.

V prosinci 2016 Ministerstvo přírody Ukrajiny a Státní agentura pro řízení zavřeného pásma podnikatelům nabídly, aby podávali žádosti o přidělení pozemků pro výstavbu objektů obnovitelné energetiky. Přišlo celkem přes 60 žádostí z Dánska, Spojených států, Číny, Německa, Francie, Běloruska a Ukrajiny. Koncem roku 2018 už byl v Pripjati na území Černobylské atomové elektrárny zahájen provoz sluneční elektrárny.

Reklama: