První blok JE Temelín je v plánované odstávce pro výměnu paliva

TEMELÍN | První blok je v plánované odstávce pro výměnu paliva. Druhý blok je v provozu na plánovaném výkonu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků. Informuje ČEZ.

Jaderná elektrárna Temelín | foto: stalo-se.cz

Informace o parametrech na 1. bloku: blok je v plánované odstávce; výkon turbogenerátoru – 0 MWe; výroba elektřiny od začátku roku: 1 536 109 MWh. Informace o parametrech na 2. bloku: blok je na plánovaném výkonu; výkon turbogenerátoru – 1082 MWe; výroba elektřiny od začátku roku: 2 405 005 MWh.

Jaderná elektrárna Temelín leží přibližně 24 km od Českých Budějovic a 5 km od Týna nad Vltavou. Elektřinu vyrábí ve dvou výrobních blocích s tlakovodními reaktory VVER 1000 typu V 320. Po listopadu 1989 bylo v nových politických a ekonomických podmínkách rozhodnuto o snížení počtu bloků na dva. Přes období velkých nejistot byla redukovaná a v technologii modernizovaná stavba dokončena a v červenci 2000 bylo zavezeno palivo do reaktoru. 21. prosince 2000 vyrobil první blok první elektřinu. Elektrárna aktuálně pracuje na výkonu 2 x 1082 MWe. Dosažitelný výkon obou turbogenerátorů činí 1125 MWe.

Před uvedením JE Temelín do provozu byly Jižní Čechy odkázány na dodávku elektrické energie z jiných oblastí, a to především z ekologicky zatížených severních Čech. Výstavba významného energetického zdroje umožnila řešit nedostatek elektrické energie i obtížnou ekologickou situaci v severních Čechách, neboť temelínská elektrárna umožnila nahradit již zastaralé a postupně odstavované bloky v uhelných elektrárnách.

Reklama: