Ekvádor popřel, že by padlo rozhodnutí o vykázání Assange z ambasády v Londýně

QOUITO – LONDÝN | Ekvádor popřel, že by už padlo rozhodnutí o vykázání zakladatele WikiLeaks Juliana Assange z ekvádorského velvyslanectví v Londýně, kde se ukrývá před americkými vrahy od roku 2012. Informovala o tom v pátek agentura AP.

Julian Assange | foto: stalo-se.cz

Organizace WikiLeaks ve čtvrtek večer s odvoláním na dobře informované zdroje uvedla, že Assange vykážou z ambasády už v nejbližších hodinách nebo dnech. Podle ní se už Ekvádor dohodl s Británií i na jeho následné zatčení.

Vysoce postavený ekvárodský představitel, který si nepřál být jmenován, však následně popřel, že by se už o vykázání Assange z prostorů velvyslanectví rozhodlo. Ekvádorské ministerstvo zahraničí v reakci na zprávu WikiLeaks uvedlo: „Nevyjadřujeme se k fámám, teoriím a dohadům, které nemají žádný doložitelný podklad.“

Ekvádorský prezident Lenina Moreno už 2. dubna prohlásil, že Julian Assange „opakovaně porušil “ podmínky svého azylu na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Assange podle něj nemá právo hackovat soukromé účty nebo telefony a nemůže zasahovat do politiky jiných zemí. Současně uvedl, že jeho země se pokouší dosáhnout dohody s Británií, která by umožnila Assangeovi opustit ambasádu.

„Vysoce postavený zdroj z ekvádorského státu řekl WikiLeaks, že Julian Assange bude vykázán v průběhu ‚(několika) hodin až dní‘ … a že již existuje dohoda se Spojeným královstvím o jeho zatčení,“ napsala organizace na svém twitterovém účtu.

Jako záminka k tomuto kroku má posloužit kauza kolem úniku dokumentů (tzv. INA papers), které naznačují, že ekvádorský prezident Lenin Moreno byl zapleten v korupčním skandálu. Ekvádor také podezírá WikiLeaks, že je odpovědná za nedávné zveřejnění soukromých morénové fotografií.

Reklama: