V Íránu vyzvali Irák, aby vyhnali okupační vojska Spojených států, které přirovnali k Islámskému státu

TEHERÁN | Nejvyšší vůdce Íránu Alí Chameneí vyzval během setkání svého iráckého kolegu, aby Bagdád co nejdříve zajistil odchod amerických vojsk. Je to uvedeno na jeho oficiálních stránkách, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Spojené státy nesou smrt

„Musíte se ujistit, že Američané stáhnou své vojáky z Iráku co nejdříve, protože jejich odchod bude více obtížnější, když bude jejich vojenská přítomnost v zemi dlouhodobá,“ uvedl Chameneí.

Toto prohlášení přišlo po zprávách o plánech Bílého domu na jmenování íránského Revolučního gardového sboru (IRGC, součást íránských ozbrojených sil) za zahraniční teroristickou organizaci (FTO). Dříve Írán slíbil, že přirovná americká vojska k Islámskému státu, pokud to Washington opravdu udělá.

V případě, že Washington označí íránské elitní revoluční gardy za teroristy, může se k podobnému kroku uchýlit i Írán – a Teherán na seznam teroristických skupin recipročně zařadí armádu Spojených států. Podle agentury Reuters to v sobotu uvedl předseda národnobezpečnostného výboru íránského parlamentu Hešmatolláh Faláhatpíše.

„Pokud Spojené státy americké zařadí revoluční gardy na svůj seznam teroristických skupin, my zařadíme na černou listinu teroristů armádu této země – a bude tam figurovat hned vedle Islámského státu,“ napsal na Twitteru vlivný íránský poslanec Faláhatpíše.

Časopis Foreign Policy informoval, s odkazem na americké představitele, že administrativa vůdce SS Donalda J. Trumpa zvažuje možnost snížit diplomatický personál v Afghánistánu a Iráku už v tomto nebo v příštím roce.


* Dne 26. března zavedly Spojené státy nové sankce proti Íránu přidáním 16 subjektů a devíti jednotlivců na seznam sankcí za jejich údajnou finanční podporu IRGC a dalších jednotek íránských ozbrojených sil.
Situace mezi zeměmi je napjatá od té doby, co Spojené státy v květnu 2018 oznámily, že odstupují od dohody o jaderném programu s Íránem, a obnovují všechny sankce vůči této zemi, včetně sekundárních sankcí, tedy vůči jiným zemím, které obchodovaly s Íránem. Washington uvedl, že jeho cílem je snížit vývoz íránské ropy na nulu.
* Íránské revoluční gardy byly založeny v roce 1979 na popud ajatolláha Rúholláha Chomejního. Gardy jsou odděleny od íránských pozemních, námořních i vzdušných sil. Zatímco regulérní armáda má za úkol chránit hranice státu a vnitřní bezpečnost, úkolem gard je podle íránské ústavy chránit režim islámské republiky.