Národní park Podyjí zve na Den Země. Proběhne na Zelený čtvrtek v Čížově

ZNOJMO | Chcete se velikonočně naladit již počátkem svátků? Zajímají vás velikonoční zvyky, tradice a řemesla, ale doma na ně nemáte čas nebo nevíte, jak na to? Přijďte na Zelený čtvrtek do Čížova!

Čížov | repro: Google maps

Přátelské setkání s velikonočními tradicemi, řemesly, výrobky i vlastním tvořením na prahu velikonočních svátků – na Zelený čtvrtek, na kterém s námi můžete zároveň oslavit i Den Země – to nabízí akce, kterou pracovníci Správy Národního parku Podyjí chystají na 18. dubna 2019. Odehraje se v Čížově, v areálu Návštěvnického střediska, v prostorách myslivny a při stylových průvodech s hrkačkami se můžete rozhlédnout po celé obci.

Průvodem akce odstartuje ve 14 h, následně můžete venkovní areály Správy NP Podyjí, kde bude možno obdivovat šikovné ruce řemeslníků při výrobě kraslic, pletení ošatek a pomlázek či si sami některé dovednosti vyzkoušet. Děti si mohou namalovat dřevěné ozdoby s jarními motivy na ozdobení např. květináčů, k dispozici bude také vlna na filcování.

Připravena bude ochutnávka kváskového chleba a dobré rady, jak postupovat, když si ho budete chtít sami doma upéct. Nadšenci pro vaření a pečení se ovšem mohou zapojit všichni, když přinesou z domu svůj kulinářský velikoční výtvor. Sladké i slané dobroty potom vyhodnotí všichni návštěvníci akce a vyberou ty nejlepší. Kromě mnoha velikonočních pochoutek budou pro děti připraveny buřty, které si mohou opéci na ohni.

Den Země oslavíme také slavnostním otevřením výstavy obrázků, které se umístily na prvních místech 19. ročníku celostátní dětské výtvarné soutěže Příroda kolem nás. O zajímavou osvětu se postará sokolník se svými svěřenci.

Hudební doprovod k velikonočním obyčejům i mlsání nám přislíbil dětský folklórní soubor Dyjavánek ze Znojma, takže pro skvělý průběh této jarní oslavy už nezbývá nic jiného, než si přát, ať nám přeje počasí. Akce se ale bude konat i za deště, v tom případě se všechny aktivity mohou přesunout pod střechu.