Stát za vlády Babiše je absolutně neschopný

Nejvyšší kontrolní úřad potvrdil, že stát není schopen správně reagovat na dynamické změny ve společnosti a čelit problémům.

Ivo Valenta

Za vysoké investice vůbec nezískává to, co se očekává. Stát je podle šéfa NKÚ jednoduše „zasukovaný“. Je třeba, aby si vláda co nejrychleji uvědomila vážnost celé situace, a namísto populistických gest hledala řešení. Je evidentní, že se premiérovi konstatování NKÚ nelíbí. Je však naprosto zřejmé, že ze strany nejvyššího kontrolního úřadu nejde jen o slova jen tak vypuštěná do větru.

Potřebné reformy v řadě oblastí se stále oddalují. Česko zaostává i v rozvoji on-line služeb státu. Prodlužuje a prodražuje se digitalizace státu. Řízení postrádá koncepci a chybí personální kapacity. Nedaří se změnit ani situaci v rozvoji infrastruktury, která má negativní dopad i na konkurenceschopnost naší země.

A problémů je daleko více – ať už jde třeba o oblast bytové politiky, nebo životního prostředí. Současná vláda se bohužel řídí jen volebními průzkumy, jsou jí tak vlastní populistické výkřiky a jejich případná sdílení na sociálních sítích. To však není na místě, pakliže na populistická gesta nejsou peníze…