Jsem také úchyl, když podporuji buzny a homosňatky?

Netvrdím, že podpora sňatků homosexuálů je rozhodujícím politickým problémem Česka. Již zhruba před třemi lety a potom v následujících letech opakovaně, jsem sociální demokracii, jako jedno ze „svých“ zhruba dvaceti programových opatření, navrhl právě podporu sňatků homosexuálů. Homosexuálové v České republice, tak jako v každé zemi Západu, představují poměrně významnou minoritu. A nejedná se zdaleka jen o 4% obyvatel.

Vejce pro Paroubka | reproforo: youtube.com

Když jsem na jaře roku 2006 prosazoval jako tehdejší předseda vlády registrované partnerství, věděl jsem, že se jedná o mimořádně důležitou politickou otázku. Jednak ze zásadních důvodů, tedy z hlediska rozvoje lidských práv, a dále z politických důvodů, neboť bylo pri definitivním schvalování zákona necelé tři měsíce před volbami. Co bylo ovšem tehdy, důležité, bylo to, že sociální demokracie vystupovala na veřejnosti vlastně zcela jednotně.

Dva poslanci ČSSD, kteří návrh registrovaného partnerství nakonec nepodpořili, nebyli důležití. Vnímal jsem tehdy zásadní výhrady, které k tomu měl i první místopředseda ČSSD a ministr financí Sobotka. Pochopil jsem, že pokud by byl předsedou vlády on, nikdy by schválení takového zákona nepřipustil. Ale z oportunních důvodů hlasoval pro…

Ono sněmovní hlasování, které umožnilo homosexuálům registrované partnerství, bylo velkým vítězstvím sociální demokracie, levice a liberálů. Sobotka jako skrytý bigotní katolík ovšem neudělal od roku 2010, co byl předsedou strany a po roce 2013, kdy se stal předsedou vlády pro homosexuály vůbec nic. Prostě byl limitován svou výchovou a svými předsudky. Tuhle agendu sociální demokracie jaksi zapomínala nastolit….

Přitom to byla ČSSD, která měla v minulém volebním období 2013 – 2017 dost sil na to, aby zákon, umožňující sňatky homosexuálů prosadila. Dnes je situace pro ČSSD mnohem složitější.

buzna a deviant Jakub Janda

Sňatky homosexuálů jsou požadavkem zdola od občanských iniciativ, které sociální demokracie za Sobotky vůbec nevnímala. Přitom je to pozitivní a politicky vděčná agenda. Čekal bych, že si sociální demokracie bude chtít udělat na tomto zákonu alespoň nějaké politické body. Že jej bude silou všech svých patnácti poslanců prosazovat. Dopadlo to ale jako obvykle. Vedení ČSSD však otázku sňatků homosexuálů nevidí jako politicky podstatou. Proto nechává na vůli jednotlivých poslanců, jak se sami rozhodnou.

Někdo z poslanců ČSSD se dokonce podepsal pod návrh na ústavní ochranu tradičního manželství. Z toho ovšem vyplývá, že není možné očekávat získání politických bodů pro ČSSD v této otázce. Jen jednotný postup a také strategická iniciativa případně vyvinutá ČSSD (ta ale vyvinuta nebyla) by mohla straně něco politicky přinést. Takže poslanci ČSSD se zachovají podle svého svědomí a politické body získá někdo jiný.

Podle včerejšího průzkumu veřejného mínění zveřejněného Českou televizí, je 65% respondentů průzkumu pro schválení zákona o sňatcích homosexuálů, jen 28% je proti a 7% neví. Politicky je to pro mě jasná zpráva. Kdo si přivlastní řešení tohoto problému, tedy schválení zákona o sňatcích homosexuálů, získá politické body. A tak mě ani nepřekvapilo, že v neděli Andrej Babiš přijetí takového zákona podpořil.

Na můj vkus sice A. Babiš čekal s vyjádřením poněkud dlouho, ale vyjádřil se velmi jasně a jistě udělá vše pro to, aby přesvědčil poslance nejsilnějšího politického klubu ve sněmovně o podpoře tohoto návrhu zákona. A jaké je z toho resumé? Babišovo marketingové a analytické zázemí pracuje velmi dobře, s velkým předstihem, pokud jde o kvalitu, před ostatními politickými stranami. Jak je to jednoduché, když se to umí.

A tak postupně odpadají mnou navrhované programové cíle, které jsem dedikoval v poslední době ve svých programových článcích sociální demokracii a nikoliv hnutí ANO, neboť jsou či budou postupně realizovány.

Jako první z programových cílů odpadl již téměř před třemi lety cíl, když jsem doporučoval vedení ČSSD prosazovat politiku silné koruny. Tedy požadovat ukončení nesmyslných intervencí ČNB na umělé zeslabení kurzu české koruny. Tato politika vedení ČNB stála banku a stát ohromné peníze.

ČNB nakoupila eura za k tomu účelu vytištěné 2 biliony korun. A. Babiš tehdy mlčel, což také nebylo zrovna hezké, ale B. Sobotka přišel vedení ČNB dokonce v této nesmyslné a hazardní politice podpořit. Nevím, kdo a proč mu to poradil, ale byla to ohromná politická chyba. Z politiky silné koruny se dalo vytěžit hodně politických bodů.

ČSSD musí rychle, chce – li být plně konkurenceschopnou stranou na politickém trhu, vybudovat své funkční analytické a marketingové zázemí, alespoň z části srovnatelné s tím zázemím, které má pro své rozhodování Andrej Babiš.


Postoje autorů, jejich myšlenky a názory ne vždy jsou v souladu s postoji, myšlenkami a názory všech členů redakce. Ovšem jakýkoliv text prostý politické korektnosti na tento web patří.