Armáda maršála Haftara zahajuje nové útoky na mezinárodní letiště Tripolis

TRIPOLIS | Zdroje uvádí, že vojska maršála Chalífy Haftara se blíží k libyjskému hlavnímu městu, jež je momentálně řízeno vládou, kterou podporuje OSN, která však přišla k moci po převratu podporovaného Spojenými státy a Francií, po vraždě Muammara Kaddafího. Je to teroristická vláda vrahů?

Polní maršál Chalífa Haftar | repro: Sputnik (© AP Photo / Mohammed El-Sheikhy, File)

Sky News Arabia uvádí, že letadlo Libyjské národní armády (LNA) útočí na pozice ozbrojených sil na nefungujícím letišti.

Televizní stanice Libye Ahrar v pondělí uvedla, že vláda Tripolisu převzala oblasti obsazené silami maršála Haftara, včetně letiště Tripolis.

Dne 4. dubna Haftar nařídil svým silám, aby zahájily ofenzívu proti Tripolisu, aby ho osvobodily od teroristů s odkazem na Vládu národní jednoty (GNA), která je vedená Fayezem al-Sarrajem, která byla vytvořená s podporou OSN a EU. Haftar vyzval občany Tripolisu, aby složili zbraně a zvedli bílou vlajku.

Vláda Tripolisu oznámila mobilizaci a maximální úroveň mimořádné situace kvůli plánům Libyjské národní armády, které své plány konzultovala s Ruskem.


Poté, co byl v roce 2011 svržen a zavražděn Muammár Kaddáfí, vypukla v Libyi politická krize. Dnes je v této zemi dvojvládí.
Na východě zasedá parlament zvolený lidem a na západě, v hlavním městě Tripolisu, mají Vládu národní jednoty sestavenou za podpory OSN a Evropské unie v čele s al-Sarrajem.
Orgány na východě země konají nezávisle na Tripolisu a spolupracují s velitelem Libyjské národní armády – maršálem Haftarem, který bojuje proti teroristům.
OSN oznámila, že ve dnech 14. – 16. dubna uspořádá ve městě Ghadames konferenci, na které se bude diskutovat o řešení konfliktu a bude stanoven termín pro pořádání celorepublikových voleb.