Může za to DJ Trump, že íránští vojáci začnou ty americké střílet jako potkany?

WASHINGTON – TEHERÁN | Střílet bez varování! Jak prohlášení vůdce Spojených států (SS) Donalda Johna Trumpa o Íránských revolučních gardách může tragicky ovlivnit Blízký východ? Budou íránské jednotky střílet americké vojáky jako potkany? Írán veškerá vojska Spojených států totiž zařadil, jako odvetu za krok DJ Trumpa, na stejný seznam jako teroristy Islámského státu.

Budou američtí vojáci na Blízkém východě stříleni jako potkani? | repro: The Daily Mail

Jak dále informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, tak znepokojení v Pentagonu je obrovské.

DJ Trump se asi zbláznil. Ve snaze vyvíjet tlak na Írán si Spojené státy mohou ublížit, protože vytvářejí nebezpečný precedens, který by mohl ohrozit životy amerických vojáků na Blízkém východě a ponořit region do nové velké války, varují analytici, píše agentura.

Rozpoutá agresivní opičák DJ Trump obrovskou válku na Blízkém východě

Íránské revoluční gardy | repro: Sputnik

Ve své nadměrné snaze donutit Teherán plnit vyděračské požadavky Spojených států Washington směřuje k potenciální katastrofě. Zdá se však, že ignoruje skutečnost, že jeho bezohledné činy by kdykoliv mohly vymanit zpod kontroly Blízký východ a vést ke katastrofálním následkům, které budou pro Spojené státy dost nákladné.

Ve svém posledním rozhodnutí označit Íránské revoluční gardy (IRGC) za teroristickou organizaci Washington překročil hranici a vytvořil precedens, kterému bylo třeba se za každou cenu vyhnout, řekl RT bývalý představitel Pentagonu Michael Maloof.

Podle analytika rozhodnutí Spojených států teoreticky otevřelo cestu pro každou zemi oficiálně označit ozbrojené síly jiných zemí za teroristy, což by mohlo vést ke globálnímu chaosu.

Budou Američtí vojáci íránskými stříleni bez varování jako potkani?

Cvičení s vypuštěním rakety typu země-moře v Íránu | repro: Sputnik

Washington se rozhodl zaměřit se na IRGC, protože se domnívá, že sbor šíří svůj „teroristický“ vliv v jiných zemích, které podporuje. Ale je to skoro totéž, co dělají SS, když vysílají své jednotky na místa, jako je Sýrie nebo Irák, kde pomáhají různým militantním skupinám, které mohou být extrémisty, zdůrazňuje Maloof.

Washington nyní otevřel cestu ostatním zemím, aby napadly Spojené státy: „Co to znamená, když Írán nebo jiná země prohlásí americké jednotky v Sýrii za teroristickou skupinu? To znamená střílet bez varování,“ uvažuje Maloof.

Odpověď přišla brzy. Několik hodin poté, co vůdce SS Donald J. Trump oznámil své rozhodnutí, íránská Nejvyšší rada národní bezpečnosti reagovala obdobným opatřením a označila Centrální velitelství Spojených států a související síly za teroristickou organizaci.

Maloof varoval, že nyní Írán může také povzbudit své spojence v regionu, aby šli proti americkým silám. „Tím se američtí vojáci ocitnou ve velmi nebezpečné pozici. Mohou být dokonce popraveni, pokud budou zajati a postaveni před soud,“ vyčetl možnosti likvidace amerických vojsk na Blízkém východě. DJ Trump ze studené války mezi SS a Íránem vytvořil válku horkou.

Bylo to Trumpovo vměšování do voleb v Izraeli a domácí hra, která ale může přepsat mapu Blízkého východu

Členové IRGC během vojenských manévrů v blízkosti Perského zálivu | repro: Sputnik

Podle analytiků, když vůdce SS Trump označil IRGC za teroristickou skupinu bezprostředně před volbami v Izraeli, americký vůdce také plánoval posílit podporu svého spojence a nejsilnějšího soupeře Íránu Benjamina Netanjahua. Ačkoli Trump doufá, že jeho neochvějná podpora současného izraelského premiéra mu v příštím roce pomůže získat hlasy amerických Židů, může s touto dohodou ztratit více, než by mohl dostat.

„Je to dárek, který pomůže Netanjahuovi v jeho volbách,“ řekl profesor politické komunikace na Teheránské univerzitě Foad Izadi. „Načasování je do značné míry spojeno s volbami v Izraeli, do kterých Spojené státy skutečně zasahují,“ dodal.

Washington však po smíření s Tel Avivem odsune další hráče v regionu a oslabí své pozice v globálním měřítku, řekl Seyyed Mohammad Marandi, politolog a profesor na Teheránské univerzitě. „Je to vážný omyl,“ dodal.

Podle Marandího série zjevně provokativních akcí, které jsou jednoznačně ve prospěch Izraele, vytlačily lidi na Blízkém východě pryč od Spojených států a blíže k Íránu a zároveň sjednotily Íránce v jejich opozici vůči Spojeným státům.

Profesor věří, že Trumpovy další chyby, jako je například pokračující skandál s Tureckem, mohou také udělat Ankaru přátelštější k Teheránu.


IRGC jsou složkou Ozbrojených sil Íránu. Organizace, která vznikla v roce 1979 v důsledku íránské islámské revoluce na obranu vlády, již byla Spojenými státy sankciována.
V pondělí bandita z Washingtonu DJ Trump označil Íránské revoluční gardy za teroristickou organizaci.
Podle Washingtonu IRCG poskytovaly pomoc syrské armádě a podporovaly aktivity Hizballáhu , které Spojené státy (SS) a někteří jeho spojenci považují za teroristické skupiny.
Teherán reagoval zrcadlově a také označil Centrální velitelství Spojených států a související síly za teroristickou organizaci.

Na Trumpa sere pes | foto: twitter