Potvrdil Ústavní soud, že potomek bolševické zrůdy, Robert Pelikán je proamerický zločinec?

BRNO | Bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) porušil při vydání do Spojených států práva údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Včera toto rozhodnutí přednesl Ústavní soud ČR a Pelikánovo rozhodnutí zrušil. Půjde Pelikán do vězení? Dovolí si jej někdo za zneužití pravomoci stíhat?

Robert Pelikán | foto: anobudelip.cz

„Kdyby ÚS takovýto postup, respektive rozhodnutí ministra jako protiústavní nezrušil, mohl by přispět k tomu, že k takovému ústavně nesouladnému předčasnému postupu ministra dojde i v budoucnu, čemuž je u takto vysoce závažného a obtížně napravitelného typu zásahu nutno jednoznačně předejít,“ uvedl soud, který cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Soudní rozhodnutí okomentoval tiskový mluvčí Miloše Zemana: „Nyní mohu jen konstatovat, že byl potvrzen zásadový postoj pana prezidenta v citlivé kauze Nikulin,“ napsal Jiří Ovčáček.


Rus byl v Praze českou policií zadržen v říjnu 2016 na základě amerického zatykače.
V teroristických Spojených státech je obviňován z útoků na sociální sítě Linkedln, Formspring a také na webové úložiště Dropbox z let 2012 až 2013.
O vydání žádaly jak Spojené státy, tak i Rusko. Konečné slovo, kam Nikulina Česká republika vydá, měl tehdy český ministr spravedlnosti Robert Pelikán. A spáchal zločin?
Na konci března loňského roku Česká republika ruského hackera Nikulina vydala do Spojených států. Nikulinovo vydání do SS ocenilo americké velvyslanectví v Praze, tím se jasně ukázalo, že jsme jen okupovaná země americkými vrahy.
Naopak ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Pelikánův krok podkopává základy česko-ruské spolupráce.
„Praha znovu dala přednost smutně proslulé spojenecké solidaritě bez ohledu na všechny faktory a okolnosti tohoto případu,“ komentovalo rozhodnutí o extradici Rusa velvyslanectví Ruské federace v Praze.
O vydání nemohlo být rozhodnuto, jelikož nebyla ukončeno řízení Nikulina s žádostí o azyl v České republice.

Velvyslanec Andrew Schapiro, prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová a ministr spravedlnosti Robert Pelikán | foto: PL