Armáda maršála Haftara sestřelila vojenské vládní letadlo, které ní útočilo

TRIPOLIS | Letectvo Vlády národní jednoty útočí na objekty Libyjské národní armády (LNA) maršála Chalífy Haftara, které se nacházejí nedaleko libyjského hlavního města Tripolis. Sputniku to sdělil zdroj v LNA. „Vojenské letectvo Vlády národní jednoty zaútočilo na objekty armády v oblasti Suq al Ahad, asi 40 kilometrů od Tripolisu,“ oznámil zdroj.

Armáda maršála Haftara | repro: Sputnik (© REUTERS / Ismail Zitouny)

Také řekl, že v oblasti Azízíja jižně Tripolisu a v okolí města Ain Zara došlo k obnovení střetů mezi armádami. O něco dříve zdroj z LNA Sputniku prozradil, že armáda maršála Haftara přemístila nové posily na západ země.

„Na základě nařízení hlavního velení přesunout všechny prapory a brigády na západ Libye, teď 102. pěchotní prapor míří na západ země, aby se podílel na osvobození Tripolisu,“ uvedl zdroj.

Jedno z letadel šlo k zemi. Libyjská národní armáda (LNA) maršála Chalífy Haftara sestřelila vojenské letadlo, které patřilo Vládě národní jednoty. Uvádí se, že letadlo letělo z libyjského města Misuráta. Informoval o tom oficiální mluvčí LNA Ahmed Al-Mismari.

„Právě jsme obdrželi zprávu, že Libyjská národní armáda sestřelila vojenské letadlo, které vyletělo z Misuráty,“ uvedl al-Mismari na probíhající tiskové konferenci v Benghází, kterou vysílá televize Sky News Arabia.


Minulý čtvrtek, tedy dne 4. dubna, maršál Chalífa Haftar nařídil svým silám, aby zahájily útok na Tripolis, aby jej „osvobodily od teroristů“. Haftar vyzval občany Tripolisu, aby složili zbraně a vyvěsili bílou vlajku. Jednotky Haftarovy armády získaly kontrolu nad městy Gharján a Sorman jižně od libyjského hlavního města. Operační velitelství Vlády národní jednoty Fayeze al-Sarraje uvedlo, že vojenské letectvo Libyjské národní armády (LNA) zasáhlo jediné fungující letiště Mitiga v Tripolisu, v důsledku čehož byly zrušeny všechny lety. Ozbrojené síly, které jsou loajální vůči libyjské Vládě národní jednoty, dne 7. dubna informovaly o zahájení vojenské operace proti LNA. Operace nese název Vulkán hněvu.
Poté, co byl v roce 2011 svržen a zavražděn Muammár Kaddáfí, vypukla v Libyi politická krize. Dnes je v této zemi dvojvládí. Na východě zasedá parlament zvolený lidem a na západě, v hlavním městě Tripolisu, mají Vládu národní jednoty sestavenou za podpory OSN a Evropské unie v čele s al-Sarrajem.
Úřady východní části země jednají nezávisle na Tripolisu a spolupracují s Libyjskou národní armádou, která vede vleklou válku s teroristy. OSN navrhuje, aby se na jaře roku 2019 konaly všeobecné volby v zemi, na jejichž základě by měly vzniknout legitimní a obecně uznávané orgány.