Zbytečně vyhozené peníze za Senát

Voliči v senátním volebním obvodu číslo 24 – Praha 9 se minulý a tento týden vydají k volebním urnám. Důvodem je rezignace senátorky Zuzany Baudyšové, která na svůj mandát rezignovala kvůli Parkinsonově chorobě. Jejího nástupce voliči vybírali mezi desítkou zájemců.

Jan Kopal

Volební účast je však v takovém případě tristní. Nedosahuje ani 20 %. V prvním kole se dostavilo 18,48 % voličů, pro druhé kolo se počítá s účastí zhruba poloviční. Vypovídá to mnoho o relevanci takových voleb a o smysluplnosti Senátu jako celku. V drtivé většině převládá názor, že Senát je jen odkladiště vysloužilých politiků a jeho užitečnost je rovna nule. Bylo by na místě jej konečně zrušit.

V daném případě navíc silně rezonuje otázka, proč paní senátorka nepřistoupila ke své rezignaci s přístupem řádného hospodáře. Stačilo přitom počkat o pouhý měsíc a doplňkové volby se mohly konat v termínu voleb do Evropského parlamentu, čímž by jejich organizace vyšla mnohem laciněji.

Jeden plat navíc pro nemocnou senátorku ba daňové poplatníky stál jistě nepoměrně méně, než organizace voleb v samostatném termíny. Někdy se vyplatí myslet nejen na sebe, ale i na dopady na kapsu daňového poplatníka. Jenže vyžaduje to od politiků schopnost myslet, čehož někteří nejsou schopní.