Vojenský puč v Súdánu vedl k zatčení prezidenta

CHATÚM | Umar Hasan Ahmad al-Bašír zatčen. Bude i popraven? Média informovala, že armáda Súdánu se rozhodla odstranit prezidenta Umara al-Bašíra ze všech postů a odvolat vládu. Tím po protestech začal v zemi vojenský puč, kdy prezident odstoupil, avšak tajné služby země informovaly, že byl prezident zatčen.

Umar Bašír

Súdánský prezident Omar al-Bašír odstoupil ze své funkce a pak probíhaly konzultace o vytvoření přechodné rady. Informoval Reuters s odkazem na zdroje ve vládě. Súdánské zdroje tuto zprávu potvrdily a oznámily agentuře Reuters, že al-Bašír je v prezidentské rezidenci pod silnou ochranou. Zradili i jeho ochránci?

Súdánské tajné služby informovaly o zadržení prezidenta Umara al-Bašíra a jeho nejbližších spolupracovníků. „Probíhá hledání jeho ostatních blízkých spolupracovníků s tím, aby bylo možné se v nejbližších dnech vyhnout problémům,“ prohlásil zdroj agentury.

Podle informací libanonského televizního kanálu al-Mayadeen vojáci již rozhodli o sesazení prezidenta Umara al-Bašíra a vlády. Zástupci ozbrojených sil ráno obsadili budovu státní televizní a rozhlasové společnosti. V televizi vysílají vojenské pochodové a národní písně. Očekává se, že vojáci brzy promluví o vytvoření nového vládního orgánu.

Obyvatelé Chatúmu, hlavního města země, nečekali na oficiální prohlášení a vyšli do ulic s vlajkami a skandovali: „Zvítězili jsme!“ Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.


V Súdánu asi čtyři měsíce trvají národní protesty, které odstartovaly požadavky o snížení ceny chleba, ale postupně se začaly objevovat plakáty o změně politického režimu prezidenta al-Bašíra, který v Súdánu vládne už 30 let.
Za dobu protestů bylo podle informací opozičníků a ochránců lidských práv zabito asi 60 demonstrantů, další stovky byly zraněny a několik tisíc lidí bylo zadrženo.
Minulý víkend tisíce demonstrantů vyšly do ulic Chatúmu a dalších měst a požadovaly odstoupení prezidenta. Protestující zejména přišli k budově Generálního štábu Ozbrojených sil Súdánu a vyzvali vojáky, aby se přidali na stranu národa a dosáhli odvolání prezidenta.
V řadě čtvrtí došlo k přestřelkám mezi demonstranty, které podpořili jednotliví vojáci a pracovníci bezpečnostních sil.
V posledním týdnu se centrem protestů v Súdánu stal komplex budov ministerstva obrany v Chatúmu, které leží nedaleko prezidentského paláce. Před ministerstvem je stálý tábor, kde se ve dne i v noci nachází stovky protestujících.