Nepřipustíme, aby v naší zemi platily mu-slimácké zákony temného středověku

Tak lze hodnotit zákony dle islámského práva šaría, které nyní platí v Bruneji, poté co je schválil místní sultán Hassanal Bolkiah s cílem posilování islámského učení.

Radek Rozvoral

Ve sdělovacích prostředcích proběhla minulý týden krátká informace, že v Bruneji vstoupily v platnost zákony dle islámského práva šaría, které svou krutostí připomínají dobu středověku.

Náš občan žijící v 21. století si tuto situaci ani neumí představit, ale realita je zcela jiná. Státy, ve kterých je uznáváno islámské náboženství, je dodržování islámského práva šaría posvátné a tresty smrti za homosexualitu či nevěru jsou muslimy vyžadovány.

Brunej je jednou ze sedmi zemí Sdružení národů jihovýchodní Asie, což je regionální mezinárodní organizace založená v roce 1967. Sdružuje Brunej, Filipíny, Indonésii, Kambodžu, Laos, Malajsii, Myanmar, Singapur, Thajsko a Vietnam. Mezi velké bohatství Bruneje patří její ropné zásoby. V minulosti byla země součástí sultanátů Sabah, Sarawak a spodní části Filipín, následně byla britským protektorátem.

Od roku 1984 uznala britská vláda nezávislost Bruneje a v čele této země byl oficiálně uznán sultán Hassanal Bolkiah, který následně převzal titul „Jeho Veličenstvo“. V roce 1984 požádala Brunej o přijetí do Organizace spojených národů a sultán přijal též funkci premiéra, ministra financí a zahraničí. V Bruneji žije přes 400 tisíc občanů, z toho je více než dvě třetiny muslimů a islám tak hraje hlavní roli ve zdejší společnosti. Náboženské složení obyvatel je v tomto poměru: islám 67 %, buddhismus 13 %, křesťanství 10 %, jiné víry 10 %.

Reklama: