Harabin podal další stížnost týkající se voleb na Slovensku. Tentokrát jde o 2. kolo

KOŠICE | Dne 30. března 2019 se konalo druhé kolo prezidentských voleb na Slovensku. V nich zvítězila Zuzana Čaputová poté, co získala 58,4 procenta hlasů. Štefan Harabin, jeden z kandidátů na prezidenta republiky SR již po několikáté podal stížnost týkající se voleb. Píše o tom portál Teraz.sk.

Štefan Harabin odhalil, že je Čaputová obyčejná podvodnice

Portál uvedl, že Štefan Harabin podal na Ústavní soud SR znovu (stejně jako po prvním kole) volební stížnost, přičemž ze stejných důvodů. V stížnosti označil prezidentské volby za nezákonné a neústavní a navrhuje prohlásit je za neplatné a provést je znovu.

Podle něj Zuzana Čaputová při financování své volební kampaně obešla zákon, a to i v důsledku podpory kandidáta Roberta Mistríka, který před volbami odstoupil, a třetích stran. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

O Harabinových stížnostech bude rozhodovat ÚS až po doplnění jeho pléna, které je v současnosti kvůli chybějícím soudcům stále nefunkční. Termín pro podávání stížností na prezidentské volby skončil ve středu 10. dubna.

„K dnešnímu dni bylo na ÚS SR doručených pět podnětů týkajících se voleb prezidenta Slovenské republiky,“ uvedla ve čtvrtek pro TASR ústavní soudkyně Jana Baricová.

Obyvatelé Slovenska si stěžovali na různé nesrovnalosti, například na to, že „někteří kandidáti nebyli nezávislí, ale členy určité politické strany“.

ÚS má rozhodnout o návrhu na zahájení řízení o ústavnosti a zákonnosti voleb prezidenta do 90 dnů od doručení návrhu.

„Jde však jen o pořádkovou lhůtu, která nebrání Ústavnímu soudu přezkoumat ústavnost voleb na základě podané volební stížnosti i po lhůtě 90 dnů,“ uvedla Baricová.

Ve druhém kole voleb hlavy státu SR, které se konalo 30. března, zvítězila Zuzana Čaputová, která získala 58,4 procenta hlasů nad Marošem Šefčovičem, kterého volilo 41,59 procenta voličů. V prvním kole voleb 16. března skončil za Čaputovou a Šefčovičem jako třetí Harabin, který získal 14,34 procenta hlasů.

Reklama: