SpaceX a Boeing ztratily důvěru. NASA plánuje koupit další dvě místa v Sojuzu

MOSKVA | Rusko a Spojené státy (SS) vyjednávají smlouvu o koupi dvou dalších míst v ruské kosmické lodi Sojuz, aby se astronauti dostali na ISS a následně se vrátili na Zemi. Řekl Sputniku výkonný ředitel Roskosmosu pro vesmírné programy pilotovaných letů Sergej Konstantinovič Krikaljov. V opačném případě by se neměli astronauti NASA na ISS, jak dopravit. SS nemám žádný program dopravy lidí do kosmu.

Kosmická loď Sojuz | foto: sputnik.com

Dříve bylo oznámeno, že rozpočet NASA pro fiskální rok 2020 obsahuje odkaz na možnost uzavřít smlouvu s Roskosmosem na nákup dvou míst v Sojuzu na dopravu amerických astronautů na ISS na podzim 2019 a na jaře 2020.

NASA vysvětluje tento krok tím, že během zkušebních letů nové americké kosmické lodi Dragon 2 společnosti SpaceX a Starliner společnosti Boeing mohou nastat problémy, což pravděpodobně povede k nepřítomnosti amerického astronauta na ISS, který je nezbytný pro udržení amerického segmentu stanice.

„Už s námi mluvili, postup pro koordinaci dokumentů probíhá,“ řekl Sergej Konstantinovič Krikaljov. V červnu 2019 se poslední astronauti NASA a kosmonauti Roskosmosu vrátí na Zemi v kosmické lodi Sojuz MS-11 a v prosinci poslední astronauti na základě smlouvy mezi NASA a společnosti Boeing, která obdržela místa v Sojuzu od RKK Eněrgija za úhradu dluhu za projekt Morskoj start. A tím možná doprava astronautů NASA do kosmu končí.

V březnu proběhl testovací let na ISS kosmické lodi Dragon 2 v bezpilotním režimu. V srpnu se plánuje vyslání lodi Starliner. Pilotované lety s posádkou na ISS lodí Dragon 2 a Starliner jsou naplánovány na červenec a listopad. Poté budou lodě NASA certifikovány pro pravidelné lety ke stanici s posádkami. Jak to vše dopadne a kolik bude mrtvých se ještě uvidí.