Vzdušné síly maršála Chalífy Haftara zaútočily Libyi na tábor vládních vojsk

TRIPOLIS | Jedná se o druhý letecký útok. O den dříve letectvo Libyjské národní armády (LNA) pod vedením maršála Chalífy Haftara provedlo nálet na vojenskou základnu kontrolovanou Vládou národní jednoty v Tripolisu, která je loutkovou vládou Spojených států a je odpovědna za vraždu Muammara Kaddáfího.

Ruský MIG-23 v libyjském hangáru v Tobruku

Vojenské letadlo východních libyjských sil zaútočilo na vojenský tábor sil spojených s mezinárodně uznávanou vládou. Stalo se to v blízkosti západního města Zuára. Informuje o tom agentura Reuters s odkazem na východní vojenský zdroj a obyvatele. Podle zpráv k leteckému útoku došlo poblíž ropného a plynárenského zařízení. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Útok přišel poté, co libyjský šéf parlamentu Aguila Saleh Issa uvedl pro Sputnik, že Libye oznámila Radě bezpečnosti OSN, že vojska maršála Chalífy Haftara v útoku na Tripolis nebudou útočit na civilní obyvatelstvo země.

Situace v regionu se minulý týden vyostřila, když Libyjská národní armáda v čele s Chalífou Haftarem zahájila operaci proti těm, koho označili za teroristické síly v hlavním městě země.

Následně se italská energetická společnost Eni údajně rozhodla stáhnout všechny své italské zaměstnance z Libye a oznámila evakuaci italských zaměstnanců z ropných areálů Al-Wafa a El Feel, jakož i hlavního města Tripolisu.

Libye se nachází v těžké politické krizi od doby, kdy národní přechodné síly podporované NATO zavraždily bývalého prezidenta země Muammara Kaddáfího.