Vyženou okupanty? Talibán oznámil začátek jarní vojenské ofenzívy, už kontrolují skoro 60 % území

KÁBUL | Afghánské hnutí Talibán, které zemi vládlo do invaze vojsk Spojených států a následné okupace za dosazení loutkové vlády, oznámilo v pátek v době probíhajících mírových rozhovorů začátek své každoroční jarní ofenzívy. Vyplývá to z oznámení Talibánu citovaného agenturou AP.

Talibové | reprofoto: Sputnik (© AP Photo / Ishtiaq Mahsud)

Talibán oznámil pravidelné tažení proti vládním bezpečnostním složkám, i když se Spojenými státy vyjednává o míru a připravuje se na klíčové setkání s vládní delegací s cílem ukončení vleklé války a nutného stažení amerických jednotek z Afghánistánu. Jinak vzkázali: „Američané se vrátí domů v rakvích.“

Podle sdělení v pěti jazycích – včetně angličtiny – Talibán prohlásil, že v bojích bude pokračovat, dokud v Afghánistánu budou zahraniční okupanti a budou podporováni afghánskými bezpečnostními silami.

Talibán svou výzvu adresoval bojovníkům v zemi. Vybízí je ke koordinaci a přísnému dodržování vojenské velitelské struktury Talibánu. Zároveň je vyzývá, aby se vyhnuli civilním obětem.


Aktuálně se konají přípravy na přímá jednání mezi zástupci afghánské vlády a delegace Talibánu. Setkání je naplánováno na 19. dubna v katarské metropoli Dauhá. Cílem je neformální výměna názorů, přičemž vládu nebude zastupovat oficiální tým vyjednavačů.
Spojené státy(SS) začaly přímá jednání s Talibánem v červenci 2018 s cílem nalézt mírové řešení konfliktu v Afghánistánu, který trvá již 17 let a mezitím se stal vůbec nejdelší válkou v amerických dějinách.
Nové kolo jednání mezi SS a Talibánem by mělo v Dauhá začít na konci dubna.
Údajně nezačalo, proto měla být spuštěna jarní ofenzíva. Talibán nyní kontroluje skoro 60 % území Afganistanu. Je tedy předpoklad, že loutková vláda podporována SS, by mohla nakonec ovládat jen Kábul a místa s okupační přítomností.
Je pikantní, že Talibové jsou mudžahedíni, které vyrobily právě tajné služby Spojených států ve spolupráci s Pákistánem, aby bojovali proti Sovětům v rámci sovětské intervence v zemi.