Sputnik: Byla zahájena výroba S-350 Viťaz

MOSKVA | V Rusku byla zahájena výroba protiletadlového raketového systému Vitjaz S-350. Ruským médiím to oznámil náměstka ministra obrany Alexej Jurievič Krivoručko. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

С-350Е Витязь | фото: Википедия

Podle představitele Ministerstva obrany Ruské federace první testy ze dne 26. března dopadly dobře a systém protivzdušné obrany úspěšně prošel státními zkouškami. „Zároveň byla zahájena výroba prvního výrobního sériového kompletu, dodávka bude provedena v roce 2019,“ uvedl Krivoručko, Alexej Jurievič.

Během zkoušek S-350 v prosinci 2018 na polygonu Kapustin Jar se jedna z raket komplexu v důsledku nouzové situace ve vzduchu automaticky zničila.

Alexej Jurievič Krivoručko zdůraznil, že Vitjaz S-350 má nahradit S-300PS, který byl vyrobený v roce 1983. Nový systém protivzdušné obrany má maximální dosah 60 kilometrů a maximální výšku zásahu 30 kilometrů. Předpokládalo se, že systém měl být uveden do provozu už v roce 2013, ale testy byly zmařeny.