V Libyi připustili zastavení těžby ropy a zemního plynu

TRIPOLIS | Libyjská národní korporace může kvůli současné situaci v zemi zastavit těžbu ropy a zemního plynu. Libye patří mezi třicet největších zemí produkujících ropu. Takový stav věcí nebyl vyloučen šéfem Národní ropní korporace Mustafou Sanallou ve svém rozhovoru pro Financial Times.

Těžební ropná věž | repro: Sputnik

„Obávám se, že situace může být mnohem horší než v roce 2011, a to kvůli počtu sil, které se dnes účastní,“ cituje Sanalla světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Podle jeho názoru, pokud situace nebude urovnána v blízké budoucnosti, bude to mít vliv na činnosti společnosti, která přestane vyrábět ropu a zemní plyn. Sanalla uvedl, že by to vedlo k vyšším cenám ropy na světě.
Rovněž dodal, že Národní ropní korporace je nyní lepidlem, které spojuje Libyi. Sanalla zdůraznil, že korporace by měla zůstat nezávislá.

Občanská válka v Libyi probíhá od roku 2011. Konflikt eskaloval počátkem dubna poté, co Libyjská národní armáda v čele s Chalífou Haftarem zahájila operaci proti těm, koho označili za teroristické síly v hlavním městě země, jelikož jsou loutkovou vládou dosazenou Spojenými státy a jsou odpovědny z vraždy Muamara Kaddáfího.