Na ISS došlo k uniku metanu

MOSKVA | Z vnější strany amerického segmentu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) došlo k uniku několika desítek kilogramů tekutého metanu. Příčinou je porucha experimentálního zařízení, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Orbitální stanice ISS

Jak uvedl zdroj agentury, tak k incidentu na ISS došlo po poruše zařízení RPM-3, které bylo vytvořené v NASA a dopraveno na stanici v prosinci 2018 lodí Dragon. Pomocí manipulátoru bylo instalováno na vnější platformě.

Podle informací je RPM-3 určeno na pokusy, jak ve vesmíru dotankovat tekutý metan a zachovat jej během šesti měsíců bez úniků. Uvnitř zařízení se nacházejí dvě nádoby – prázdná a plná s 42 kilogramy tekutého metanu. Úniku mělo zabránit kryogenní ochlazující zařízení.

„Nedávno v zařízení PRM-3 došlo k poruše elektroniky, což způsobilo zastavení práce kryogenního ochlazující zařízení. V důsledku toho se přestala udržovat v potřebném rozpětí teplota tekutého metanu v nádobě. Včera došlo k úniku několika desítek kilogramů metanu,“ informoval zdroj z raketové a vesmírné sféry. Dnes se na palubě ISS nachází posádka ze dvou Rusů, tří Američanů a Kanaďana.

Štítky: