Kreml: Zatčení Assange je neslučitelné s principy svobody médií

MOSKVA | Události spojené se zatčením zakladatele WikiLeaks Juliana Assange jsou neslučitelné se zásadami svobody a imunity médií, řekl tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Sergejevič Peskov. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Dmitrij Sergejevič Peskov se vyjádřil k zločineckému pronásledování novinářů na Západě

„Z našeho pohledu se to absolutně neslučuje s ideály svobody tisku, svobody sdělovacích prostředků a nedotknutelnosti sdělovacích prostředků, takže se opět opakujeme a očekáváme, že budou respektována všechna zákonná práva Assange,“ řekl v pátek Peskov,Dmitrij Sergejevič novinářům. „Jedná se o nezávislý zdroj informací, který pronásledují,“ dodal na adresu WikiLeaks.

V pátek 12. března v Sydney u Konzulátu Velké Británie proběhly protesty Australanů na podporu australského občana Juliana Assange po jeho zatčení v Londýně.

Asi 100 lidí se shromáždilo v centru Sydney s výzvou australské vládě, aby projednala a zastavila pokusy o vydání Assange do Spojených států.


Zakladatel WikiLeaks byl ve čtvrtek zatčen v Londýně poté, co mu Ekvádor odmítl udělit diplomatický azyl z důvodu opakovaného porušování mezinárodních úmluv.
Assange byl zatčen na základě zatykače vydaného v roce 2012 za to, že se nedostavil k britskému soudu. Zatykač na něj vydalo také Švédsko (na základě obvinění ze znásilnění) a Spojené státy (na základě obvinění ze dohody s bývalým vojákem a zveřejnění oficiálních dokumentů, které ukradl).
Jak uvedl ekvádorský prezident Lenín Moreno, britské úřady slíbily, že Assange nebude vydán do země, kde by mohl čelit mučení nebo trestu smrti.
Soudní jednání tohoto případu se budou konat 2. května. Do 12. června musí Spojené státy poskytnout Spojenému království všechny dokumenty ohledně jeho vydání.

Assange se proslavil množstvím publikací, včetně o amerických vojenských operacích v Afghánistánu a Iráku a o podmínkách, ve kterých přebývají vězni v Guantanamu.
Když se o Assange začaly zajímat americké úřady, zakladatel WikiLeaks přijel v roce 2010 do Švédska, kde chtěl získat ochranu. Následně byl obviněn ze sexuálních trestných činů, které Assange popírá.
Švédský soud jej prohlásil za mezinárodně hledanou osobu, pak byl Assange zadržen v Londýně, ale propuštěn na kauci. Od roku 2012 se Assange schovával v ekvádorském velvyslanectví v britském hlavním městě.