Při brutální volební neúčasti byl „zvolen“ do Senátu havloidní pošuk David Smoljak

PRAHA | Senátorské doplňovací volby s účastí 11,45 % voličů jsou směšné. Daný senátor nemá tedy vůbec mandát a je to jen nikým nevolený šašek, protože pro něj hlasovalo cca 6 % oprávněných voličů.

Čtyři havloidní pošuci – Rakušana k Kolína, Farský bez mozku a Smoljak vedle komunistického posluhovače Svěráka | repro: STAN

Vítězem doplňovacích voleb do Senátu v obvodu č. 24 – Praha 9 se stal David Smoljak se ziskem 59,50 % hlasů. Jan Jarolím ve druhém kole volby získal 40,49 % hlasů. Řádné volby se v obvodu uskuteční na podzim 2020, informuje Český statistický úřad o mandátu na pár měsíců, což mohl být důvod ignorace voličů těchto voleb.

Rozdíl mezi kandidáty ve druhém kole volby činil 2 259 hlasů. Volební účast dosáhla 11,45 %
a byla o 7,03 procentního bodu nižší než v prvním kole, kdy dosáhla 18,48 %. Do druhého kola volby postoupili minulý týden Jan Jarolím se ziskem 24,25 % hlasů a David Smoljak s 23,53 % hlasů.

„Mandát senátora zvoleného v těchto doplňovacích volbách vyprší na podzim roku 2020. V tu dobu se uskuteční v celkem 27 obvodech napříč republikou řádné volby, které složení jedné třetiny Senátu promění,“ vysvětluje Eva Krumpová, 1. místopředsedkyně Českého statistického úřadu.

Pro doplňovací volby do Senátu bylo zaregistrováno 10 přihlášek, o mandát usilovalo 9 mužů a 1 žena. Průměrný věk kandidátů v prvním kole volby byl 55,5 let. Čtyři kandidáti byli bez politické příslušnosti.

Voliči hlasovali v celkem 110 volebních okrscích a pro převzetí výsledků od volebních komisí bylo na standardních místech připraveno 11 přebíracích míst Českého statistického úřadu. Aktivováno bylo též pracoviště ústředí zajišťující elektronické zpracování výsledků voleb.

Poslední okrsek byl zpracován v 16.15 hodin. V pondělí výsledky hlasování projedná Státní volební komise. Po schválení budou uveřejněny ve Sbírce zákonů. Procentuální zisky kandidátů jsou uvedeny na dvě desetinná místa bez zaokrouhlení.