Tomio Okamura: Jako kolonie hradíme zdravotní péči bohatým zemím

PRAHA | Místopředseda Poslanecké sněmovny PČR Tomio Okamura a předseda SPD se na svém Facebooku věnuje výsledkům průzkumu společnosti Health Care Institute, které potvrdily skutečnost, že v České republice je nedostatek lékařů. K tomuto problému se poslanec vyjádřil ve světle zdravotnického vzdělání. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrace

„Jako kolonie hradíme zdravotní péči bohatým zemím. Zhruba pětina českých studentů medicíny chce po vysoké škole odejít z Česka, přestože vystudovali zdarma za peníze českých daňových poplatníků. A třetina z těch, kteří chtějí jet za prací do zahraničí, tam plánuje zůstat 11 a více let,” bije na poplach Okamura.

Dále podotkl, že studium medicíny je přitom pro stát jedno z nejdražších vůbec a pohybuje se v řádu miliónů na jednoho studenta.
Podle jeho slov, jednou z cest, jak řešit zmíněné komplikace, je navyšování platů lékařů.

Zároveň poslanec vyslovil názor, že je ale potřeba uvědomit si, že lidé, kteří získávají vysokoškolské vzdělání z veřejných prostředků zdarma, by neměli mít právo odejít pracovat ihned do ciziny.

„Je přeci nespravedlivé, aby i dělníci a nevysokoškoláci platili ze svých daní vzdělání lidem, kteří půjdou pracovat do zahraničí, své služby budou odvádět cizincům a u nás nebudou platit ani daně. Připravujeme za naše daně odborníky a lékaře pro potřeby německé zdravotní péče. A co je nabídnuto nám místo našich lékařů? Lékaři z Ukrajiny! To je koloniální vykořisťování České republiky a okrádání daňových poplatníků,“ rozhořčil se Okamura.

Poslanec na sociální síti navrhl, že pokud někdo za veřejné prostředky všech vystuduje vysokou školu, měl by minimálně pět let pracovat a zůstat v ČR. Teprve poté jít případně do ciziny. A ten, kdo by chtěl odejít do ciziny pracovat hned, by ale musel zaplatit plnou náhradu nákladů na vzdělání.

„Není spravedlivé, aby český občan hradil kvalitní zdravotní péči Němcům v Německu a jiných takzvaně bohatých zemích,“ prohlásil autor příspěvku.