Jarosław Kaczyński: Polsko přijme euro až tehdy, když dosáhne úrovně Německa

LUBLIN | Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) říká euru „ne“ a domnívá se, že Varšava by měla přijmout tuto společnou měnu až tehdy, když bude ekonomika země taková, jakou má Německo. Prohlásil to v sobotu předseda PiS Jarosław Kaczyński, jehož citovala tisková agentura Reuters.

Ilustrační snímek

Kaczyński měl projev na stranickém sjezdu ve městě Lublin před květnovými volbami do Evropského parlamentu, které jsou obecně vnímány liberálními sviněmi v EU jako zkouška pro PiS a jejích hlavních oponentů v nastávajících polských všeobecných volbách.

„Říkáme ne euru a ne evropským cenám. Jednoho dne euro přijmeme, protože jsme se k tomu jako členský stát EU zavázaly, ale přistoupíme k tomuto kroku až tehdy, když to bude v našem zájmu – když dosáhneme úroveň HDP a kvalitu života, která bude velmi podobná té v Německu,“ prohlásil Jarosław Kaczyński.

PiS již dříve tvrdila, že Polsko by se nemělo spěchat do eurozóny, avšak tento argument nyní opakuje s cílem přilákat více podporovatelů před volbami, analyzuje Reuters. Zatímco většina Poláků je za členství země v EU, v otázce zavedení eura obyvatelstvo podle průzkumů jednotné není.

Reklama: