Britští bastardi vězní Assange ve věznici pro teroristy

LONDÝN | Věznice s přísným režimem Belmarsh, kde se momentálně nachází zakladatel WikiLeaks Julian Assange, se v současné době používá orgány Spojeného království k zadržování podezřelých z terorismu. Informuje o tom Bloomberg, na kterou se odkazuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Julian Assange po zatčení britskými bastardy | repro: Sputnik (© REUTERS / Henry Nicholls)

Jak zdůrazňuje agentura, tento objekt byl dříve známý jako Britské Guantánamo (tábor na území americké námořní základny na Kubě, kde jsou uvězněni lidé, které americké úřady obviňují z různých zločinů, zejména terorismu a boje na straně nepřítele – pozn.red.).

V různých dobách tam byli vězněni čtyři obvinění z přípravy teroristického útoku ve veřejné dopravě v Londýně, stejně jako Abu-Qatada, považovaný za pravou ruku vůdce teroristické organizace Al-Káida Usámy bin Ládina v Evropě.

V současné době si ve věznici Belmarsh odpykávají trest jak vězni s nízkou mírou rizika (potenciál pro relaps), tak i a vězni s nejvyšším rizikem v zemi. Ti jsou drženi v samostatné jednotce.
Kromě toho, jak upřesňuje Bloomberg, v současné době je několik vězňů ve vězení, kteří vyžadují „zvláštní opatření kontroly“ vzhledem k pozornosti veřejnosti.

Podle agentury, vězni v Belmarsh tráví mimo cely velmi omezené množství času. Téměř polovina z nich zde uvedla, že by mohli být mimo místa zadržení méně než dvě hodiny týdně. Současně mohou být podmínky věznění Assange, pokud se nachází v sektoru s přísným režimem, ještě přísnější. Ty ve zprávách inspektorů byly popsány jako „extrémně klaustrofobní“.

Bloomberg podotýká, že takoví vězňové nemají právo na návštěvu tělocvičny a knihovny.

Advokáti Assange tyto informace zatím nekomentovali. Zástupci ministerstva spravedlnosti a státního zastupitelství se také odmítli k tomu vyjádřit.

Dříve bylo oznámeno, že zakladatel WikiLeaks byl po svém zatčení uvězněn ve věznici Belmarsh.