Sýrie, Irák a Írán chtějí spojit své železnice

Sýrie, Irák a Írán plánují spojení svých železnic do jedné sítě, má se konat schůzka na toto téma, sdělil zdroj ze syrského ministerstva dopravy provládnímu listu al-Watan, na který se odkazuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek | repro: SANA

„Naše země dnes pracují na obnově projektu na spojení železnic Sýrie, Íránu a Iráku, uvažují o datu schůzky svých zástupců za účelem zjištění stanovisek,“ řekl zdroj. Samotný projekt je strategický a byl zahájen ještě před vypuknutím syrské krize v roce 2011, avšak byl pozastaven.

Podle jeho názoru má tento projekt za cíl zajištění Iráku a Íránu přístupu k syrským přístavům, a pak také prodloužení železnice do Číny.

Zdroj vysvětlil, že před krizí ztělesnila Sýrie 97% daného projektu, avšak za dobu války byla značná část železnice zničena. V Iráku zbylo pouze postavit asi dva kilometry železnice. Írán a Irák přitom plánují, že se jejich železnice spojí u irácké Basry.

Šéf irácké státní železniční společnosti Talib Huseini předtím sdělil iráckým médiím, že existují plány na svolání třístranné schůzky o otázce spojení železnic tří zemí.