KLDR má zájem o ruské dopravní letouny

PCHJONGJANG | Korejská lidově demokratická republika (KLSR) má zájem o získání nových civilních letounů od Ruska. O tom v neděli řekl ruským médiím zástupce předsedy Státní dumy Sergej Ivanovič Něverov, jenž stojí v čele ruské delegace nacházející se v KLDR.

Tupolev Tu-204-300

Připomněl, že v současné době severokorejské aerolinie vykonávají lety mezi Pchjongjangem a Vladivostokem s tím, že i ruská i severokorejská strana chtějí zvýšit bezpečnost letů díky moderním letounům ruské výroby, které by na této cestě létaly.

Kromě toho si Sergej Ivanovič Něverov myslí, že taková dohoda by odrážela nejen zájmy ruské strany, ale i „občanů jakékoli jiné země, která používá letecké linky do Pchjongjangu“. „My si myslíme, že takový dialog je potřeba vést, neboť (civilní letectví) nepatří mezi kruh věcí, proti nimž protestuje Rada bezpečnosti OSN,“ řekl Něverov, Sergej Ivanovič.

Severokorejské letecké linky používají letouny ruské a sovětské výroby. V současné době létají s Il-18, Tu-154, mezinárodní lety provádějí s Tu-204.