Zaříznou cenzorskou svini? Akcionáři Facebooku chtějí, aby Zuckerberg rezignoval

SAN FRANCISCO | Několik akcionářů společnosti Facebook znovu navrhlo, aby na výroční schůzi akcionářů byla projednána otázka o jeho sesazení z postu předsedy ředitelské rady a o změnách struktury společnosti, informuje Business Insider.

Prase Mark Zuckerberg a svině Angela Merkel se domlouvají na cenzuře

Společnost informovala, podle listu, komisi pro cenné papíry a burzy o konání výroční schůze akcionářů 30. května, a potvrdila návrhy investorů, o kterých se má hlasovat. Ve dvou z osmi návrhů investorů jde o změnu struktury společnosti a o jmenování „nezávislého předsedy“, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Noviny píší, že šance na přijetí podobných návrhů jsou velmi nízké, protože Facebook s nimi kategoricky nesouhlasí, a také samotný Zuckerberg vlastní více než 50% hlasujících akcií.

Investoři Facebooku se již loni v létě pokusili přinutit Zuckerberga k odchodu z postu předsedy ředitelské rady.

Business Insider napsal, že se po řadě skandálů souvisejících s obviněními ze zásahu do voleb a úniku dat vyslovila většina nezávislých akcionářů pro sesazení zakladatele sociální sítě z postu předsedy, a také požádali, aby na jeho místo byl jmenován nezávislý kandidát.

Noviny uvedly, že návrh investorů byl několikrát zamítnut, protože Zuckerberg a jeho zaměstnanci, kteří jsou vůči němu loajální, vlastní druh akcií, který jim poskytuje právo na větší počet hlasů.

Židovské investice se do Facebooku zastavily zcela, jelikož Zuckerberg prohlásil, že Facebook nebude cenzurovat antisemitské výroky ve své platformě s původem ve Spojených státech, ale kritiku islamizace Evropy tu mazat jako cenzorská svině bude velmi aktivně. Tím investice firem vlastněných Židy vyschly.