Ruská federace a Severoatlantická aliance zcela ukončily spolupráci

MOSKVA | Ruská federace (RF) a Severoatlantická aliance (SA) zcela ukončily spolupráci po civilní a vojenské linii, řekl v interview pro Sputnik náměstek ministra zahraničních věcí Alexandr Borisovič Gruško, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vlajka vrahů v plamenech

„Severoatlantická aliance sama odmítla pozitivní program ve vztazích s Ruskem. Program neexistuje. A zatím nic nenasvědčuje tomu, že v SA vědí, jak se dostat z této slepé uličky,“ řekl.

Náměstek ministra zahraničních věcí nazval absurdním samotné rozhodnutí aliance ukončit normální pracovní kontakty ve vojenské oblasti a upozornil, že na vztazích mezi RF a SA v mnohém závisí i bezpečnost v Evropě.

Podle Gruškových slov aliance zašla příliš daleko ve vyostřování konfrontace s Ruskem. „Paradoxem je to, že dnešní vztahy mezi Ruskem a SA ze všeho nejvíce připomínají ‚obvyklý‘ stav věcí, během něhož bylo SA vytvořeno – studenou válku. Opět byla oprášena ‚Harmelova doktrína‘: dialog a zastrašování. Nyní je však v této definici mnoho zastrašování a málo dialogu,“ dodal diplomat.

Prohlásil, že celkové vojenské výdaje SA za minulý rok přesáhly bilion dolarů, což je 22krát více než ruské výdaje na obranu.

Gruško přitom zdůraznil, že Moskva se nechystá účastnit závodů ve zvyšování vojenských rozpočtů se Severoatlantickou aliancí, ale sází na úsporné, účelné a efektivní prostředky.

„Co se týče ozbrojeného konfliktu s SA, tak všichni normálně uvažující lidé doufají, že k němu nedojde. Byla by to katastrofa pro celé lidstvo. Jsem přesvědčen, že to chápou ve Washingtonu i v Bruselu,“ dodal náměstek ministra zahraničních věcí.

V posledních letech se Rusko setkává s bezprecedentní aktivitou aliance u svých hranic. SA to nazývá „zadržováním ruské agrese“. V Kremlu však zdůrazňují, že Moskva nepředstavuje nebezpečí pro ostatní země, ale nenechá bez odpovědi činnosti ohrožující její zájmy.

Reklama: