ODS si za to vše může sama

Dnešní situaci s Klausem ml. si zavinila ODS sama. Hnutí SPD se nenechá úkolovat ODS při řešení jejích vnitrostranických problémů spojených s vyloučením poslance Klause ml. z ODS a jeho odvoláním ze školského výboru.

Tomio Okamura | repro: FB TO

Volání ODS po dodržování dohod o poměrném zastoupení v orgánech sněmovny je falešné. ODS sama tento princip porušila, když vloni prosazovala odvolání Tomia Okamury z funkce místopředsedy Sněmovny.

Klub ODS, včetně poslance Klause, tehdy podpořil odvolání Tomia Okamury bez ohledu na princip poměrného zastoupení. Dnešní situaci si zavinila ODS sama. Václav Klaus ml. byl ODS ze strany vyhozen, a pokud situaci není schopna ODS řešit, tak ho neměla vylučovat. Hnutí SPD nemá problém se setrváním Václava Klause ml. ve školském výboru, kam po odborné stránce jistě patří.

Jelikož je Václav Klaus mladší zásadním odpůrcem přímé demokracie, tedy odmítá zákon o referendu, přímou volbu a odvolatelnost politiku a jejich přímou hmotnou odpovědnost, tak má se svojí plánovanou novou stranou šanci přetáhnout voliče ANO a ODS. Nikoliv SPD. Klaus je skalním zastáncem zastupitelské demokracie, takže nemá tím pádem ani řešení na korupci ani pro zlepšení finanční situace nízkopříjmových pracujících občanů či důchodců.

Další věcí jsou jeho zahraničně-politické postoje – odmítl nám ve Sněmovně podepsat návrh ohledně stažení českých vojsk z Afghánistánu (přestože to ústně kritizoval…), s argumentem, že to prý slíbil poslankyni ODS Janě Černochové, že nebude nakonec pro stažení našich vojsk… Takže i v tomto se s SPD zásadně liší, jelikož SPD odmítá přítomnost českých vojáků v zahraničních bojových misích.

A v neposlední radě Václav Klaus podpořil vloni v hlasování moje odvolání z pozice místopředsedy Sněmovny za moje zpochybňování výkupu pozemků kolem tábora v Letech, čímž de facto podpořil tento tunel veřejných peněz za 600 milionu korun.

Takže odlišnosti mezi SPD a názory Václava Klause ml. jsou zásadní a nedokážu si představit, že by volič SPD volil někoho, kdo odmítá zákon o referendu. Budeme však určitě rádi spolupracovat v rámci našich programových přesahů.

A co se týče názorů, že Klausova nová strana bude hrozbou či rizikem pro českou demokracii, tak to jsou jen žvásty sluníčkářů. O plánech pana Klause nic konkrétního nevím, ale odmítám paušální dehonestaci kohokoli – to, že někdo zakládá stranu, veřejně obhajuje nějaké názory a soutěží o hlasy voličů, není ohrožení demokracie – naopak, to je sama podstata demokracie a ohrožením jsou naopak názory a snahy demokratickou soutěž a volbu občanů omezovat.