Zapálili pařížskou katedrálu Notre-Dame úmyslně, aby jí mohli přestavět na mešitu?

PAŘÍŽ | V pondělí večer vypukl v Katedrále Notre-Dame v Paříži požár. Uvádí to Agence France-Presse s odkazem na hasiče. Záběry na sociálních sítích ukazují mohutný dým stoupající ze slavné stavby.

Katedrála Notre-Dame v plamenech | repro: © Sputnik / Dominique Bouti

Požár vypukl v horní části budovy a může souviset s právě pobíhající opravou katedrály. Okolí památky bylo evakuováno, hasiči zahájili rozsáhlou operaci, informovala včera světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Věž hořící Katedrály Notre-Dame v Paříži se zcela zřítila. Okolí památky bylo evakuováno a hasiči zahájili rozsáhlou operaci, při níž se snažili požár ohasit. Zpráva o neštěstí obletěla celý svět.

Uvádí se, že v současné době se hasičům podařilo požár, který vypukl včera, alespoň částečně uhasit a situace je tak pod kontrolou. Oheň sice zničil střechu a věž katedrály, ale hlavní část stavby se podaří zachránit. Hasičům se navíc podařilo z místa odnést i trnovou korunu a roucho svatého Ludvíka.

Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že se Francie pokusí tuto památku znovu postavit: „Katedrálu Notre-Dame společně znovu vybudujeme.” Ovšem padly i nehorázné návrhy: Přestavět jí na mešitu. Svou reakcí však šokoval Luboš Zálom za Svobodné, který se zeptal, zda ve Francii na tomto místě vyroste mešita. Nu, ale takové nápady mezi mu-slimáky ve Francii už padly.

Emmanuel Macron v souvislosti s požárem pak vyhlásil také mezinárodní sbírku. Zanedlouho poté přišly i první nabídky finanční pomoci, jak z domova, tak i ze zahraničí. Pomoc nabídl například francouzský miliardář François-Henri Pinault, který přislíbil finanční podporu ve výši 2,6 miliardy Kč.

Informace hovoří o tom, že úřad pařížského prokurátora vyloučil žhářství či souvislost s terorismem. Podle všeho se mělo jednat o nehodu. Přesná příčina však dosud není známá. Takže nám zase lžou, neví proč, ale ví, že to mu-slimáci nezapálili.

Dominik Duka na facebooku: Nehoří naše civilizace?

S němým smutkem v srdci sleduji zkázu pařížské katedrály Notre Dame. Jedná se o jednu z největších evropských kulturních ztrát od zničení starobylého benediktinského opatství v Monte Cassino.
Středověké katedrály, mezi něž patří i pařížská Notre Dame, vyrůstají v symbióze s univerzitními katedrami a formují společnost, kterou charakterizují dvě slova: víra a čest. Katedrála je sídlem biskupa a jeho učitelského úřadu; univerzita sídlem profesora a získaného poznání „sic et non“; klášter pak duchovního života a spirituality. Jsou to právě tyto zmíněné instituce, kterým nepopiratelně vděčíme za to, že na troskách antické a židovské kultury vzniká naše evropská identita tak jak ji známe dnes, a kterou lze právem označit za jeden z největších vrcholů, kterého lidstvo doposud dosáhlo.
V novověku to byla právě korunovační katedrála francouzských králů Notre Dame, ve které působí právník a dominikánský kazatel, Dominique Henri Lacordaire, který tu v 19. století v reakci na zápas o náboženskou svobodu formuluje princip „svobodná církev ve svobodném státě či společnosti“. Princip, který byť pošlapán totalitami 20. století, dal v nově nabyté svobodě vznik kooperačnímu modelu, dnes široce uplatňovanému ve většině demokratických zemí světa.
Píši výše zmíněné jen jako dokreslení nevyčíslitelné kulturní, umělecké, symbolické i civilizační ztráty, kterou v tomto velikonočním týdnu utrpěla nejenom Paříž a Francie, ale spolu s ní i celá Evropa a svět. Jsem z toho skutečně hluboce dojat a rozesmutněn