Průzkum CVVM: Araby a cikány tady nechceme

PRAHA | Češi mají nejvřelejší vztah ke Slovákům a Polákům, nejvíce jim vadí Romové a Arabové. Vyplývá to z výsledků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění, který mapoval vztah k národnostním menšinám v České republice, informuje o průzkumu portál parlametnnilisty.cz.

Ilustrační snímek

Suverénně nejoblíbenější jsou v Česku Slováci. Těší se sympatiím 83 procent Čechů. Následují Poláci, kteří jsou sympatičtí 45 procentům, zatímco negativně je vnímá jen 17 procent dotázaných.

Mezi další národnostní menšiny, u kterých ještě převažují sympatie nad nelibostí, patří Vietnamci (38%) Řekové (36%) nebo Němci (35%). U Vietnamské menšiny dochází meziročně k trvalému nárůstu kladného vztahu již od roku 2013, kdy se s průzkumy začalo.

Negativní odpovědi převažovaly v případě Rumunů nebo Albánců. Vůbec nejvíce antipatií mají Češi k cikánům (70%), ale zvítězili a Arabové (72%), tím myšleno mu-slimáci.

Z časového srovnání vyplývá, že míra sympatií či antipatií k jednotlivým národnostem je v posledních letech více méně stabilní. Průzkum mínění provádělo CVVM od 2. do 13. března. Zapojilo se do něj 1096 obyvatel České republiky ve věku od 15 let, uzavírá portál.