Trapné konce distingovaných konzervativců

Britská „konzervativní“ vláda, aka islámští maoisti hysterky Terky, vyhodila z řad svých poradců filosofa Rogera Scrutona…

Martin Konvička | foto: CIA (Radek Velička)

Měl nemístné řeči na téma „islám“ – letěl jak špinavé prádlo. Nebylo by to moc zajímavé, kdyby profesor Scruton (nar. 1944) nebyl nejvýznamnějším britským konzervativním myslitelem

… dávným poradcem a podporovatelem Margaret Thatcherové (a taky, například, ideovým vzorem Václava Klause seniora), skoro synonymem britského konzervatismu.

„V novinovém rozhovoru kritizoval Sorose a že si dovolil říci, že islamofobie je výmysl Muslimského bratrstva, který má zamezit kritice islámu“, komentuje jeho zločin podrobněji český antiislámista Martin Gust.

Je to samozřejmě otřesné a trapné – přesto se musím smát. Směji se tuzemským „konzervativcům“ a „obdivovatelům britské demokracie“, všem těm Fialům, Zahradilům a Jochům, protože vyhození největšího západoevropského konzervativního myslitele přesně vypovídá o tom, co na „západě“, kam údajně patříme, vládne. Cosi na rozhraní islámismu a maoismu, s horšími rysy obou režimů. Směji se ale i Scrutonovi.

Nejspíš se nestačí divit, ale nějak jsem neslyšel, že by se v posledních letech zastal třeba Jaydy Fransen a Paula Goldinga, zlounů z organizace Britain First, odsouzené za „islámofobii“ k několikaletému vězení, nebo Tommyho Robinsona, rebela a zakladatele Ligy na obranu Anglie (English Defence League), kterého se britský „konzervativní“ režim snaží zlikvidovat všemi prostředky. Možná se mýlím, možná se někde ozval – ale když to nevím, neozval se nejspíš dost nahlas.

Směji se profesoru Scrutonovi, protože na vlastní kůži zažívá ten známý příběh občana třetí říše, který se neozval, když si přišli pro komunisty – odboráře – liberály – Židy. Byl příliš povýšený, konzervativně „nad věcí“, profesorsky snobský – no a teď letí jak špinavé prádlo.

A trochu cynicky se směji tuzemským povýšencům, rádoby-konzervativcům, snobům. Vím totiž, co je čeká. Vím to, byť musím sebekriticky přiznat, že jsem se třeba pana Bátory také nezastal.