Vypne Rusko v rámci odvety Ukrajinu? Zákaz exportu ruské ropy, plynu a uhlí, tak zní odpověď na nové sankce

MOSKVA – KYJEV | Rusko odpovědělo na obchodní omezení Ukrajiny zákazem exportu ruské ropy, uhlí, plynu a dalších strategických komodit, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Dmitrij Anatoljevič Medveděv

Ruský premiér Dmitrij Anatoljevič Medveděv oznámil, že Ruská federace (RF) přijala odvetná opatření na akce ukrajinské vlády, která rozšířila seznam zakázaného ruského zboží: „Před několika dny ukrajinská vláda přijala další nepřátelský krok vůči naší zemi – rozšířili seznam zakázaného ruského zboží na území Ukrajiny. Za těchto podmínek jsme vynuceni hájit své zájmy a přijmout odvetná opatření. Podepsal jsem rozhodnutí vlády na toto téma,“ oznámil Dmitrij Anatoljevič Medveděv na zasedání vlády v rekci na nacistickou agresi z Ukrajiny.

„Rozšiřujeme zákaz na dovoz do Ruska jednotlivých druhů zboží, toto opatření se dotkne ukrajinského strojírenství, lehkého průmyslu a obrábění kovů, v loňském roce hodnota importu této produkce činila 250 milionů dolarů,“ oznámil premiér vlády RF.

Rusko také od 1. června bude na Ukrajinu vyvážet ropu a ropné produkty pouze na základě jednotlivých povolení. „Zadruhé se zavádí zákaz na export ruské ropy a ropných produktů na Ukrajinu. Zatřetí se pracuje na seznamu toho zboží, který od 1. června tohoto roku bude na Ukrajinu možné vyvážet pouze na základě jednotlivých povolení. Do této kategorie spadá energetická produkce, včetně uhlí a zmíněné ropy a ropných produktů,“ uvedl na zasedání vlády.

Neověřené informace uvádějí, že mohou přistoupit i zákazu exportu plynu na Ukrajinu, což ovšem závisí, zda bude na podzim dostavěn Severní proud 2. Pokud ano, není třeba ani tranzitu plynu dále do Evropy přes Ukrajinu a dodávky mohou být pro Ukrajinu zcela zastaveny, protože by nacisté z Kyjeva nemohli ani krást plyn určený dále na západ. Plynovod by byl odpojen.

Ukrajina v totálním kolapsu?

Zákaz Ruské federace (RF) na vývoz surové ropy a řady druhů ropných produktů na Ukrajinu může vést ke kolapsu v ukrajinské ekonomice a ohrozit národní bezpečnost, sdělila ve čtvrtek tisková služba ukrajinské společnosti Ukrtatnafta.

Ve čtvrtek Rusko přijalo odvetná opatření na jednání kabinetu ministrů Ukrajiny, který rozšířil seznam zakázaného ruského zboží pro dovoz. Od 1. června bude Rusko dodávat Ukrajině uhlí, benzín a dieselové palivo pouze na základě zvláštního povolení. Vývoz ropy, ethanu, butanu, živice, ethylenu a propylenu z RF na Ukrajinu bude zcela zakázán.

„Teď, když se zastavení takových dodávek stává realitou, může to skutečně vést ke kolapsu nejen na palivovém trhu, ale i v ukrajinské ekonomice, a ohrozit národní bezpečnost země,“ uvádí se ve zprávě.


V roce 2016 Ukrajina zavedla zákaz dovozu řady zboží z Ruska. Koncem roku 2018 k tomuto seznamu přidali kukuřičný škrob, glukózu a glukózový sirup a také maltodextrin a sirup z něj.
Kyjev pravidelně zavádí další sankce proti Moskvě a obviňuje ji ze zásahů do vnitřních záležitostí země.
Například v březnu se omezení dotkla ruských společností, byznysmenů, politiků, poslanců a pracovníků bezpečnostních složek, kteří se podle tvrzení Kyjeva podíleli na incidentu v Kerčském průlivu, účastnili se budování Krymského mostu a také provádění voleb v jednostranně vyhlášených republikách Donbasu.
V Moskvě nazývají podobná obvinění a jednání nepřijatelnými.