V Íránu rozhodli umístit ve Venezuele vojenské jednotky. Přidají se tak k Rusku a Číně v rámci zadržování agrese Spojených států

TEHERÁN | Portál in24.org přináší potěšující zprávu z Íránu. Írán je rozhodnut po Rusku a Číně poslat své dobrovolníky a příslušníky speciálních sil do Venezuely, na pomoc venezuelské prezidentovi Nicolasi Madurovi Morosovi, aby tak zadržovali agresi Spojených států vůči této latinskoamerické zemi. Informaci přinesl slovensý konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Íránské revoluční gardy | repro: Sputnik

Důvodů, proč se Írán rozhodl poslat své dobrovolníky do Venezuely je několik. V první řadě Írán chápe, že čím více problémů budou Američané mít, tím méně se budou moci věnovat tlaku na Írán.

Americká destabilizace Afghánistánu je hrozbou i pro Írán, podle ruských odborníků Američané z Afghánistánu řídí i dodávky heroinu do Íránu, což ohrožuje íránskou populaci.

Írán rovněž sleduje své zájmy v Sýrii, kde úspěšně podporuje Asadův režim. Vyslání Íránců do Venezuely je tak vlastně dalším z logických kroků v pořadí v soupeření Íránu se Spojenými státy v multipolárním světě. Íránské námořnictvo běžně operuje v Atlantickém oceánu, proto budou mít i námořní podporu.

Dalším důvodem jsou poslední kroky americké vlády, která označila členy islámských revolučních gard za teroristy. Írán reaguje recipročně, členové amerických speciálních sil na Blízkém východě se stávají pro Írán stejně teroristy.

Pro Američany to nemusí být příjemné, vždyť v lednu roku 2016 Íránci zajali americké námořníky v íránských pobřežních vodách. Vnímali je však jako vojáky, kteří omylem vpluli do íránských výsostných vod a ne jako teroristy, proto Američanů propustili. Přesto však svět obletěly záběry plačícího amerického vojáka. Pokud by Íránci vnímali v roce 2016 Američanů jako teroristy, tak by pravděpodobně plakali všichni zajetí Američané, do doby než by je popravili oběšením.