Vladimir Vladimirovič Putin přijal v Kremlu estonskou prezidentku na její žádost

MOSKVA | Skutečnost, že mezi ruskými a estonskými představiteli již dlouhou dobu neexistují smysluplné kontakty, je abnormální, prohlásil v Moskvě na čtvrteční schůzce s estonskou prezidentkou Kersti Kaljulaid ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin. Ruský prezident svou estonskou kolegyni přijal v Kremlu na její žádost, za to byla v Estonsku vystavena skoro honu na čarodějnice.

Kersti Kaljulaid a VladimirVladimirovič Putin – v pozadí Sergej Viktorivič Lavrov | repro: Sputnik (Vladimir Astapkovič)

„Nedostatek kontaktů mezi vedoucími činiteli, oficiálními orgány, mezi sousedy je samozřejmě abnormální,“ zdůraznil Putin, Vladimir Vladimirovič, jehož citovala agentura TASS.

„Je to už dávno, co jsme se naposledy viděli,“ řekl ruský prezident při srdečném přivítání své estonské kolegyně. Připomněl, že poslední rusko-estonské setkání na nejvyšší úrovni se uskutečnilo před přibližně deseti lety. Vladimir Vladimirovič Putin dodal, že s Kersti Kaljulaid se setkal nedávno někde v zahraničí.

Ruský prezident obdržel pozvání na návštěvu Estonska

Kersti Kaljulaid a VladimirVladimirovič Putin | repro: Sputnik (Vladimir Astapkovič)

Estonská prezidentka Kersti Kaljulaid při návštěvě ruské metropole Moskvy uvedla, že doufá v oživení v rusko-estonských vztazích, které by mohlo nastat právě po její návštěvě Kremlu.

„Doufám, že otevření zrekonstruovaného velvyslanectví dodá vztahům mezi Estonskem a Ruskem oživení. Moje cesta je znakem toho, že Estonsko je připraveno komunikovat se svým sousedem,“ napsala na sociální síti Facebook Kaljulaid, kterou citovala tisková agentura TASS, kdy tím vysvětlila, že do Moskvy jela na otevření estonské ambasády a při tom požádala o přijetí v Kremlu Vladimirem Vladimirovičem Putinem. Ruská strana vřele žádosti vyhověla.

Estonská prezidentka se ve čtvrtek zúčastnila slavnostního otevření zrekonstruovaného velvyslanectví Estonska v Rusku. Následně se setkala se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, který poznamenal, že předchozí nedostatek smysluplných kontaktů mezi ruskými a estonskými činiteli byl abnormální.

Prezidentka Kaljulaid zároveň pozvala Vladimira Vladimiroviče Putina na návštěvu své země. Ruský prezident nabídku s radostí přijal; návštěva se zrealizuje příští rok. Kaljulaid pozvala svého kolegu na kongres ugrofinských národů, který se bude konat ve městě Tartu.

Pobaltské státy jsou vystrašeny, ale viníkem je propaganda Spojených států

Dmitrij Sergejevič Peskov | foto: Sputnik / Sergej Gunejev

Vladimir Vladimirovič Putin s estonskou prezidentkou hovořil i o strachu pobaltských států z tvz. „ruské hrozby“, oznámil mluvčí ruské hlavy státu Dmitrij Sergejevič Peskov, který dané prohlášení označil za absolutně nepodložené. Jedná se jen o štvavou válečnou propagandu Spojených států (SS) a Severoatlantické aliance (SA), kdy si hledají umělého přítele, aby obhájili svou přítomnost v EU a v případě Aliance vůbec příčinu existence.

„Zmínili SA, obavy Estonska a několika dalších pobaltských států o bezpečnost. Jsme si jisti, že jsou absolutně nepodložené. Uměle jejich vytvářejí vojenští velitelé SA a zámořští politici,“ řekl Peskov, Dmitrij Sergejevič na adresu válečných rusofobních štváčů v SS. Přičemž zdůraznil: „Rusko nepředstavuje hrozbu pro žádného ze svých sousedů.“

Mluvčí rovněž poznamenal, že Kreml nadále vyjadřuje znepokojení nad osudem ruskojazyčných menšin v pobaltských státech: „Situace rusky mluvící menšiny v Estonsku a dalších pobaltských zemích byla pro nás vždy klíčovou záležitostí. Naši estonští partneři však prokázali určitou flexibilitu – například při odložení přechodu škol s ruštinou jako vyučovacím jazykem k estonštině,“ zakončil Peskov, Dmitrij Sergejevič. V Pobalských zemích v rámci tolerance EU jsou ruskojazyční občané druhé kategorie, bez občanských práv.