Sergej Viktorovič Lavrov vyzval SS a EU, aby zastavily agresivní provokace proti Srbsku

MOSKVA | Rusko vyzývá Spojené státy (SS) a Evropskou unii (EU), aby pochopily svou odpovědnost za uskutečnění rezoluce Rady bezpečnosti OSN 1244 a aby ovlivňovaly kosovské vůdce ve smyslu zastavení provokací proti Srbsku, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Viktorovič Lavrov po rozhovoru se srbským kolegou Ivicou Dačićem v Moskvě. Dačić je kosovský Srb.

Sergej Viktorovič Lavrov a Ivca Dačić

„Zdá se nám, že se Západ pokouší vnutit Sekretariátu Spojených národů, aby upřednostnil některé návrhy, které by podryly mandát mise Spojených národů v Kosovu. To by bylo přímé porušení rezoluce 1244. Proto vynaložíme maximum úsilí, aby nedošlo k realizaci tohoto provokačního plánu,“ zdůraznil Lavrov, Sergej Viktorovič.

Přitom zdůraznil, že se problém Kosova může řešit výlučně přibližováním pozic a konsensem. Jeho srbský kolega Ivica Dačić prohlásil, že Srbsko v ochraně státních zájmů se vždy bude radit s Ruskem, a proto je důležité, že se schůze prezidenta Alexandara Vučiće a ruského prezidenta Vladimíra Vladimiroviče Putina uskuteční ještě před berlínskou schůzí, 26. dubna v Pekingu, během Druhého fóra pro mezinárodní spolupráci.